Skúsenosti s platbou kartou v USA 🇺🇸
Pri svojom výlete na Floridu som bol celkom prekvapený, ako fungujú platby kartou v USA v porovnaní s platbami kartou u nás v Európe. Občas som si pripadal ako v nejakej zaostalej krajine.
Zabudnite na Apple Pay a bezkontaktné platby
S bezkontaktnými terminálmi som sa na Floride stretol len minimálne. Hneď prvý pokus o platbu pomocou Apple Pay však zlyhal, aj keď terminál vyzeral celkom moderne.
Terminál sa ma najprv spýtal na to, či je karta kreditná alebo debetná, potom na PIN a nakoniec len oznámil, že nastal problém a mám kontaktovať obsluhu. Druhý pokus, kde som svoju debetnú Revolut kartu označil ako kreditnú (čo sa pre USA často odporúča), bol zamietnutý bankou. Takže som následne bezkontaktne platiť už ani radšej neskúšal.
Celkovo to bolo dosť nezvyklé, vidieť po celej Floride ľudí s iPhonmi vyťahovať z peňaženky klasické platobné karty alebo používať hotovosť.
Nebezpečné magstripe platby na každom kroku
Ak dáte obchodníkovi svoju kartu do ruky, on ňou vždy prejde čítačkou magnetických prúžkov (magstripe) a platba bude prevedená v starom nebezpečnom magstripe režime. V tomto režime sa nepoužíva čip v karte a teda ani PIN. Na vykonanie platby je použité len číslo karty a dátum platnosti, ktoré sú uložené v magnetickom prúžku.
V Európe sa s takýmito platbami už dnes vôbec nestretnete, pretože nie sú bezpečné. Útočníkovi na zneužitie vašej karty stačí len jej číslo a dátum platnosti.
Američania jednoznačne uprednostňujú pohodlnosť pred bezpečnosťou, ale hlavne používajú kreditné, nie debetné karty. Pri kreditnej karte neplatíte vlastnými peniazmi, ale peniazmi banky. Keď potom na vyúčtovaní objavíte platbu, ktorú ste nevykonali vy, ale niekto iný, kto vašu kartu zneužil, môžete ju u banky reklamovať a o peniaze neprídete. S debetnou kartou veľkú šancu na vrátenie peňazí nemáte.
Zaujímavé bolo, že aj keď som svoju kartu vložil do moderne vyzerajúceho terminálu čipom, žiadny PIN to odo mňa aj tak väčšinou nechcelo. Platba proste aj tak prebehla v starom nebezpečnom režime len s číslom karty a dátumom platnosti.
Pri nákupe vstupeniek v Disney’s Hollywood Studio, čo nebola úplne malá suma, ale odo mňa chceli doklad s fotkou a kontrolovali, či meno v mojom pase sedí s menom na mojej karte.
Platenie v reštauráciách s dodatočnou zmenou zaplatenej sumy
Platenie účtu v reštauráciách prebiehalo vždy ako v amerických filmoch. Dostal som účet, vložil som do neho kartu, obsluha odišla s mojou kartou niekde dozadu, kde sa s ňou mohlo diať čokoľvek. Tam na karte vykonali blokáciu na sumu na účte, klasicky v starom nebezpečnom režime a doniesli ju naspäť. Pri blokácii bola vždy poznámka, že sa výsledná suma môže ešte zmeniť.
V Amerike žije obsluha z tips takže sa od vás očakáva k účtu nechať tip vo výške 15 - 20 %. Keď sa mi vrátila karta tak som na účet pod sumu napísal ručne tip, ktorý chcem nechať, výslednú sumu a podpis. Predpokladám, že to nebolo tým, že by to neboli schopní sami spočítať, ale išlo o nejakú formu kontroly, ak by bolo moje písmo zle čitateľné.
Po pár dňoch, keď obsluha ručne spracovávala všetky účty sa mi blokácia na karte zmenila na sumu zahrňujúcu tip a následne bola suma strhnutá. Znovu niečo, s čím sa v Európe kvôli bezpečnosti fakt nestretnete.
Tento článok je zo série Florida 2019. Ďalšie články v tejto sérii:
- Návšteva Kennedy Space Center 🇺🇸 (27. novembra 2019)
- Návšteva Star Wars: Galaxy's Edge v Disney's Hollywood Studios 🇺🇸 (4. decembra 2019)
- Skúsenosti s platbou kartou v USA 🇺🇸 (9. decembra 2019)
- Návšteva Everglades 🇺🇸 (12. decembra 2019)