Igor Kulman

Pár tipov na vybavenie domácej kancelárie

· Igor Kulman

Keďže už dlhší čas pracujem z domu a značnú časť dňa trávim vo svojej domácej kancelárii, dal som si na jej výbave celkom záležať. Na niektoré veci som prichádzal postupne, rozhodol som sa preto napísať článok, v ktorom sa podelím o svoje tipy na vybavenie domácej kancelárie.

Polohovateľný stôl

Základom domácej kancelárie je dobrý pracovný stôl. Z predchádzajúcej firmy som mal dobré skúsenosti s polohovateľným stolom, tzv. standing deskom, tak som sa rozhodol kúpiť si podobný, a to Hobis Motion MS 160. Ak máte ako ja desktop, odporúčam ešte “držiak” na jeho uchytenie na spodnú stranu stola. Samozrejmosťou je protiúnavová podložka, aby vás pri státí neboleli chodidlá.

Polohovateľný stôl

Polohovateľný stôl vyzerá ako klasický pracovný stôl, obsahuje však motor a elektrické ovládanie, pomocou ktorého môžete nastavovať jeho výšku. Môžete si ho teda presne nastaviť nielen na prácu v sede, ale aj na prácu v stoji. Ja som si na prácu v stoji už celkom zvykol, trávim ňou možno polovicu času.

Ramená na monitory

Ak si kúpite v podstate akýkoľvek monitor, je len malá šanca, že jeho podstavec bude možné nastaviť do správnej výšky. Väčšina monitorov sa dodáva s príliš nízkymi podstavcami, takže si ich musíte podložiť napríklad knihami. Pri väčších monitoroch zvyknú byť podstavce naviac dosť široké, takže vám na stole ešte aj zaberajú veľa miesta.

Riešením sú ramená na monitor, ktoré pripevníte o hranu stola a upevníte na nich monitor namiesto na originálny stojan. Váš monitor musí spĺňať VESA štandard (typicky 100x100 alebo 75x75) ale s tým už dnes nie je problém.

Ja som si zvolil dve ramená Connect IT LCD Single Arm a na stole mi ušetrili fakt veľa miesta, najmä pod starým monitorom, ktorý mám natočený pod značným uhlom.

Ramená na monitor

Vertikálna myš

Pri práci a hlavne hraní hier s klasickou myšou som v minulosti mával problémy s bolesťou ruky. Kúpil som si teda tzv. vertikálnu myš Anker. Ide o myš, ktorá je natočená o skoro 90°, čím sa menej namáhajú určité svaly vo vašej ruky a nemáte problém so syndrómom karpálneho tunelu.

Vertikálna myš

Používanie vertikálnej myši si vyžaduje trochu cviku, ale po chvíli si na to zvyknete a vašej ruke sa uľaví.

NASA plagáty

Aj keď je moja pracovňa zariadená úplne minimalisticky, na dekoráciu som použil pár plagátov. Ide o plagáty zo série Visions of the Future, ktoré vyjadrujú predstavy ľudí o vesmírnej turistike.

NASA plagáty

Tie plagáty si môžete bezplatne stiahnuť z webu NASA a potom si nechať vytlačiť v požadovanom rozmere. Niektoré sú naozaj zaujímavé.

Záložný zdroj

Aj vo veľkom meste ako je Praha môže dojsť k výpadku elektriny, už sa mi to stalo a samozrejme v tej najmenej vhodnej chvíli. Kúpil som si teda záložný zdroj CyberPower BR700ELCD. Pri výpadku dokáže napájať môj počítač a hlavný monitor cez 20 minút, ostatné zariadenia chráni proti prepätiu. Vďaka prepojeniu pomocou USB kábla je schopný operačnému systému výpadok a stav batérie oznámiť, aby sa počítač včas vypol.

Kvôli váhe je nutné umiestniť záložný zdroj na zem, nie je možné upevniť ho na polohovateľný stôl ako klasickú predlžovačku, takže správa káblov je trochu náročnejšia.

Řasokoule

Do pracovne som vždy chcel aj nejakú rastlinu, ideálne čo najmenej náročnú. Namiesto klasického programátormi obľúbeného kaktusu som si ale radšej kúpil řasokouli. Řasokoule je zelená vodná rastlina, ktorej stačí len nádoba s čistou vodou, nič viac nie je potrebné.

Riasoguľa

Vyzerá celkom efektne a môžete sa s ňou z času na čas aj hrať, je celkom príjemná na dotyk pri stláčaní.

Stojan na slúchadlá pod stôl

Na hranie hier a pracovné hovory používam veľké otvorené slúchadlá (konkrétne Corsair HS50), ktoré zaberajú položené na pracovnom stole dosť miesta.

Kúpil som si preto úplne jednoduchý držiak na slúchadlá, ktorý sa pripevní na spodnú stranu dosky pracovného stola a slúchadlá sa na heo potom zavesia. Nezaberajú tak žiadne miesto na pracovnom stole a sú vždy po ruke.