Igor Kulman

Ako jednoducho pretaktovať grafickú kartu

· Igor Kulman

Keďže mám novú grafickú kartu Gigabyte GeForce 8500GT, ktorá v podstate patrí do lowendu, nedosahuje nejaký vysoký grafický výkon, GT verzia čipu však ukrýva možnosti na pretaktovanie, treba len vedieť ako na to.

Pri pretaktovaní máme dve základné možnosti, a to flashnutie biosu karty, dnes v podstate už nevyužívaná možnosť, alebo použitie nejakej utility, ktorá dokáže zmeniť frekvencie jadra a pamätí pomocou ovládača v prostredí Windows.

Prikloníme sa samozrejme k druhému spôsobu, na výber máme NVidia nTune alebo RivaTuner, ja som sa rozhodol pre RivaTuner v aktuálnej verzii 2.02.

Pri taktovaní je dôležité stále sledovať teplotu aby sa nám karta neprehriala alebo ešte horšie dokonca nepoškodila. K monitoringu teploty sa dostaneme kliknutím na Customize v sekcii Target adapter a zvolením Hardware monitoring. Odporúčam zapnúť voľbu Enable background monitoring.

Moja grafická karta obsahuje pasívne chladenie, teploty v pokoji dosahujú bežne aj 50 stupňov v nepretaktovanom stave, pri záťaži považujem za prijateľné teploty do 70 stupňov. Pri aktívnom chladení by mali byť teploty určite nižšie.

K nastaveniu frekvencií grafickej karty sa dostaneme kliknutím na System settings v sekcii Driver settings. Tu musíme najprv povoliť položku Enable driver-level hardware overclocking, následne RivaTuner zistí základné frekvencie (500/400 pri mojej GeForce 8500GT), ak sme kartu predtým netaktovali, bude stačiť voľba Detect bez reštartu systému.

Pri pretaktovaní väčšinou platí akési pravidlo 10 %, teda že obe frekvencie je možné zvdihnút o 10 % bez nejakého rizika. Pri pasívnom chladení by som bol však opatrnejší. RivaTuner okrem toho ponúka možnosť zvolené nastavenia uložiť ako profil alebo načítať ich ihneď po štarte Windows.

Ja som pri svojej grafickej karte zdvihol frekvenciu jadra na 520 MHz a frekvenciu pamätí na 450 MHz, teda skok z 500/800 na 520/900 pri teplote 67 stupňov pri záťaži (Rainbow Six: Vegas), nad 70 stupňov som už ísť nechcel.

Toto pretaktovanie sa prejavilo nárastom výkonu o približne 6 %, čakal som aspoň 10 %, je to však daň za pasívne chladenie, ktoré nepustí frekvencie vyššie.

Tak ma napadlo pasívnemu chladeniu trošku pomôcť; pred kartu som postavil 80mm ventilátor, čo mi umožnilo dostať sa na 550/900 a nárast výkonu bol konečne očakávaných 10 %.