Aký bol MobCon 2016
Minulý piatok sa v Bratislave uskutočnil druhý ročník mobilnej vývojárskej konferencie MobCon. O prvom ročníku som vôbec nevedel, keďže slovenské konferencie nesledujem. Tohto druhého ročníka som sa však zúčastnil ako návštevník na pozvanie firmy eGlu, ktorá celý MobCon organizuje a s ktorou som prednedávnom spolupracoval na Windows Phone aplikácii. Nakoniec som tam vystúpil aj ako speaker, takže prinášam pohľad z oboch strán.
Program
Ako to už dnes pri konferenciách býva, program bol dostupný až pár dní pred začiatkom MobConu. Myslel som, že MobCon je prevažne vývojárska konferencia, tak som bol z programu trochu sklamaný. Vývojárskych prednášok bolo minimum, samé startupy, biznis, lifestyle. Asi aj preto som sa zúčastnil len asi jednej tretiny všetkých prednášok. Hlavne slova startup mám už naozaj dosť. A nielen ja
Jednotlivé prednášky
Tajomstvo SMNNE7D
Pre mňa najlepšia prednáška od Jakuba Ptačina s kryptickým názvom, ktorý nakoniec znamenal “Samo (organizátor) mi neodpísal na email 7 dní”. Celé to však bolo o dizajne, komunikácii v dizajne a politike v dizajne. Bolo to zaujímavé a miestami aj vtipné.
Vývoj pre wearables: Microsoft Band a web tiles
Moja vlastná prednáška. Predstavil som Microsoft Band ako wearable fitnes zariadenie, popísal jeho vlastnosti a možnosti a v skratke ukázal možnosti vývoja s naklikaním a predvedením aplikácie s programom konferencie.
Problém však bol, že moja prednáška bola prvá vo vedľajšej miestnosti a ľudia na ňu tak trochu nevedeli trafiť, bolo potrebné ich na chodbe tak trochu usmerniť.
Nakoniec sa však celá miestnosť zaplnila. Okrem toho som začínal neskôr, pretože predchádzajúca prednáška v hlavnej miestnosti sa natiahla.
Nezaobišlo sa to ani bez technických problémov. Asi v strede prednášky mi začala v miestnosti hrať hudba z videa, ktoré v hlavnej miestnosti vo svojej prednáške (ktorá mala začať až po skončení tej mojej) pustil Jano Ilavský. Ďalej som mal ešte problém so spätnou väzbou mikrofónu a na konci prednášky mi znovu začala hrať hudba od vedľa.
(Ne)ľahká cesta sólo indie herným vývojom
Z tejto prednášky od Jana Ilavského som chytil len asi tak polovicu, keďže začal už pred skončením tej mojej. Jano nesklamal, prednáška bola svižná (mal 50+ slidov a stihol do pod 20 minút), zaujímavá a vtipná. Prekvapivo dobré boli aj otázky od publika.
Vývoj pre hodinky Pebble (SK)
Vývojárska prednáška o Pebble hodinkách od Mateja Hrinčára, ktorá sa tiež ako tá moja konala vo vedľajšej miestnosti a v posunutom čase, takže to na začiatku vyzeralo rovnako prázdno ako u mňa.
Nakoniec sa však miestnosť relatívne zaplnila. Po svižnom úvode a predstavení jednotlivých modelov hodiniek pojal podľa mňa až veľmi technicky a skĺzlo to k live codingu, ktorý tak úplne nefungoval.
The Client is not your enemy
Prvá z dvoch prednášok od zahraničného speakera Chris Do. Mne sa však zdala tak trochu divná. Asi polovicu času sme hrali hru, kde sme hádali, na akú osobnosť myslí (a neuhádli), potom nám pustil Audi video a bol koniec.
Ako sa pripraviť na investorov a ako ich zaujať
Prednáška od Viktora Mikuláška zo startup akcelerátora Launcher s užitočnými radami ako postupovať pri kontakte s investormi. Možno sa to niekedy zíde.
Kapitoly zo života startupistu - od nápadu, po fail, od Vifonu k Tesle
Veľmi vtipná prednáška Jana Gorduliča o živote startupistu. Doteraz neviem, či to bol skutočný príbeh. Zábavné boli aj otázky z publika a odpovede na ne.
(Za)chráňte svoje črevo!
Prednáška od Igora Bukovského, na ktorú som vošiel omylom (kvôli posunutému harmonogramu, viac neskôr). Bola to prednáška, s ktorou som mal hrozný problém. Osobne nechápem, prečo je Igor Bukovský vzhľadom na svoje názory na Slovensku známy a považovaný za výživového odborníka. Ako príklad uvediem jeho tvrdenie o troch veľkých jedlách za deň a o tom, že jesť menej je odpoveď vlastne na všetko a keď je človek večer hladný, má si dať pred večerou kocku čokolády aby toho zjedol menej.
Najviac mi ale vadil jeho prístup, prezentácia jeho tvrdení ako univerzálnej pravdy. Najlepšie to bolo vidieť na záver, keď reagoval na jednu otázku z publika. Otázka bola, čo ma robiť človek, ktorý ma rýchly metabolizmus a potrebuje jesť šesťkrát denne, inak má problémy. Odpoveď od Igora Bukovského bola, že každému človeku stačí jesť trikrát denne a ak on potrebuje jesť viackrát, tak to robí blbo a je nesprávne veci.
Startupujeme zo SR alebo ako budovať B2B produkt a neprísť o zdravý rozum
Prednáška Dušana Koutneho o ceste firmy Orderload, v podstate taký klasický príbeh úspešného startupu.
Invent or get Inspired?
Vymyslieť niečo nové nie je vôbec jednoduché. Michal Malík nám poradil ako sa inšpirovať niečím existujúcim v Číne a začať to dovážať k nám, vrátane možných problémov, ktoré s tým môžu nastať.
Organizačné problémy
Prednášky sa odohrávali v dvoch miestnostiach, niektoré paralelne. Prednášky mali mať po 25 minút, ale nebolo to nijak kontrolované, a pauzy medzi nimi boli len výnimočne. To samozrejme viedlo k tomu, že sa celý program časovo skĺzol už počas tretej prednášky a celý harmonogram sa posunul. Konferencia vlastne skončila o viac ako hodinu neskôr ako mala, časť ľudí odišla ešte pred koncom. Pred koncom odišiel aj DJ a catering.
Námety na zlepšenie
- Kontrola dodržiavania dĺžky trvania prednášok
- Pauzy medzi prednáškami, ktoré by sa dali využiť na kompenzáciu natiahnutého času
- Jasné označenie vedľajšej prednáškovej miestnosti
- Lepšie ozvučenie vedľajšej prednáškovej miestnosti
- Twitter wall a celkovo pushovanie hastagu #MobConSk, nech konferencia trenduje
- Možnosť hodnotenia prednášok (napr. QR kód na konci každej prezentácie)
- Odstránenie chybičiek na rannej registrácii (niektorí speakeri sme nedostali náramok do VIP zóny a museli sme si ho až dodatočnej vyžiadať, keď sme na to prišli)
Zhrnutie
Celkovo hodnotím MobCon aj napriek všetkým komplikáciám a programu vlastne pozitívne. Urobil som si trojdňový výlet do Bratislavy v sprievode dobrých ľudí, na konferencii sa osobne zoznámil s ľuďmi z eGlu, s ktorými som sa poznal len zo Slacku a zažil aj večernú Bratislavu, ktorá príjemne prekvapila. Som zvedavý, aký bude tretí ročník.