Igor Kulman

Aký bol MS Fest 2011?

· Igor Kulman

V priestoroch MFF UK v Prahe sa tento rok uskutočnil už šiesty ročník MS Festu; konferencie o Microsoft technológiách zameranej hlavne na vývojárov a profesionálov. MS Fest pozostával hlavne z veľkého množstva prednášok doplnených o Hands On Lab a sprievodné atrakcie.

Z atrakcií boli samozrejmosťou XBOXy s Kinectom a telefóny s Windows Phone 7 (vrátane novinky Nokia Lumia 800). Samostatný stánok mala na chodbe spoločnosť Nokia prezentujúca najmä svoju N9. Z Microsoft atrakcií bol celkom zaujímavý automat na Office zdarma.

Mňa najviac zaujalo interaktívne Kinec pieskovisko. Jednalo sa o pieskovisko snímané pomocou Kinectu a osvetľované projektorom. Farebné nasvietenie sa líšilo podľa “hĺbky” piesku. Celé pieskovisko malo simulovať krajinu; nízke miesta boli nasvietené modrou (voda), stredne vysoké zelenou (roviny) a vysoké hnedou farbou (kopce). Po úprave pieskoviska lopatkou došlo ku skoro okamžitej zmene farieb.

Z prednášok som sa v sobotu zúčastnil hlavne na bloku venovanom vývoju pre Windows Phone 7.

Úvod do Silverlightu pro potřeby vývoje na WP7

Prednáška Tomáša Hercega bola ľahkým úvodom do vývoja pre Windows Phone 7, hlavne do XAML a databindingu. Táto prednáška mala medzi účastníkmi veľmi pozitívne ohlasy, bola spracovaná celom dobre a zrozumiteľne.

Vývoj WP 7 aplikací pro pokročilé

René Stein u mňa svojou prednáškou o pokročilom programovaní pre Windows Phone 7 vyvolal trochu nostalgie: jeho prednáška ako z matfyzu, teda vysoko technická a možno tak polovica poslucháčov nevedela, o čo ide. Do tejto skupiny som patril aj ja, keďže som prišiel až asi v polovici a už som sa nedokázal “chytiť”.

Strasti a slasti vývoje WP7 aplikací. I Mango chutná hořkosladce.

Po prednáške, ktorou nás René Stein trochu uspal nás hneď nasledujúcou všetkých prebral a u niektorých aj vyvolal silné emócie. Jeho druhá prednáška bola venovaná kritike Windows Phone 7 z pohľadu programátora. Celá prednáška bola o tom, čo vo Windows Phone 7 urobiť nejde (aj keď vo Windows Mobile to išlo), že Microsoft nemá žiadny konkrétny plán ďalšieho rozvoja platformy , ktorú firmy ako TomTom otvorene bojkotujú (kvôli nemožnosti programovania v natívnom kóde) a žiadnej navigácie sa tak skoro nedočkáme. Pre mňa veľmi užitočné a zaujímavé informácie.

Vývoj her pro Windows Phone 7

Kým predchádzajúce prednášky boli o vývoji v Silverlighte, prednáška Tomáše Slavíčka bola o vývoji v XNA, pretože XNA je to správne prostredie na vývoj hier pre Windows Phone 7 (a XBOX). Obsah prednášky bol zaujímavý a v podstate sa zhodoval s obsahom jeho seriálu na Smartmania.cz. Čo však Tomášovu musím trochu vyčítať je veľmi monotónny prejav.

WP7 vs. Android development

David Gešvindr a Jaromír Nechanický si na poslednú sobotňajšiu prednášku vo Windows Phone 7 bloku.  Celkom zaujímavé porovnanie pre programátora, ktorý by sa medzi týmito dvoma platformami rozhodoval.  Osobne vyšiel Windows Phone 7 ako platforma s výrazne jednoduchším vývojom ale na druhej strane so slabšími možnosťami toho, čo naprogramovať ide.

Nedeľa sa už v znamení Windows Phone 7 neniesla, zúčastnil  som už len na dvoch prednáškach.

Kinect nejen jako herní ovladač

Na prednášku o Kinecte som sa celkom tešil, keďže som skôr videl nejaké hobby projekty s týmto zariadením a vedel možnosti jeho programovania v C#. Prednášajúci Tomáš Jecha nám Kinect predstavil a celá prednáška bola praktická, jej základ tvorili demonštrácie a ukážky C# kódu, čo hodnotím veľmi pozitívne. Myslím, že táto prednáška viacerých ľudí inšpirovala a všimol som si počas nej tweet o okamžitom objednaní Kinectu.

Úvod do PKI a digitálního podpisu

Pri výbere poslednej prednášky som sa rozhodoval medzi Data v oblacích, nohy na zemi: Windows Azure Storage a Úvod do PKI a digitálního podpisu, vybral som si nakoniec druhú menovanú. Štýl Ondřeje Ševečka sa mi zdal trochu uponáhľaný a chaotický, po pár minútach sa však na to dalo zvyknúť. Obsah tejto prednášky sa mi zdal zaujímavý pretože bol iný, ako som čakal. Išlo hlavne o porovnanie sily algoritmov, kompatibility s aplikáciami a odporúčanie použitia v konkrétnych situáciách.

Záver

Celkovo MS Fest 2011 hodnotím pozitívne, dozvedel som sa veľa zaujímavých vecí a určite sa konferencie zúčastním aj budúci rok.