Igor Kulman

Canon PowerShot SX120: nástroj pokročilejšieho amatéra

· Igor Kulman

Keď pre mňa môj starý kompakt prestal byť dostatočný, začal som hľadať fotoaparát, ktorým by som ho nahradil. Nechcel som zrkadlovku kvôli veľkosti (chcem niečo, čo môžem mať stále pri sebe). Chcel som ultrazoom, ktorý by však mal široké možnosti nastavenia a hlavne plne manuálny režim a tak som nakoniec zvolil Canon PowerShot SX120 a som s ním spokojný.

Canon PowerShot SX120 je digitálny ultrazoom s rozlíšením 10 Mpix, 10x optickým zoomom, stabilizáciou obrazu, DIGIC 4 … Na ultrazoom má viditeľne masívnejšie a ťažšie telo, dobre sa však drží v ruke. O napájanie sa stará dvojica AA batérií , nemusíte sa tak báť že vám v teréne dôjde vstavaná batéria a nemáte ju kde nabiť.

Po stránke ovládateľnosti oceňujem kruhový ovládač na zmenu režimov, u kompaktov už skoro vzácnosť, všetko treba väčšinou nastaviť v menu. Funkčné menu, nastavenie časovača , blesku a makro režimu sú prístupne na kruhovom ovládači, osobitné tlačidlá sú vyhradené korekcii expozície, detekcii tváre a menu. Blesk je výklopný a ovládateľný ručne. Spočiatku som to bral ako nevýhodu, neskôr som si na to zvykol a viem, že blesk mám plne pod kontrolou a žiadne nechcené priblesknutie fotografie sa mi ani v automatickom režime nestane.

V recenziách, ktoré som pred kúpou študoval vyčítali Canon PowerShot SX120 hlavne aberáciu a občas aj rýchlosť. Pri fotení v rozlíšení 10 Mpix fotoaparát ukladá fotografie na kartu relatívne pomaly (SD kartu mám class 8, takže tam spomalenie nebude), pri nastavení 6 Mpix je už ukladanie prijateľné, v pri prepínaní funkcií ani nastavovaní parametrov žiadnu pomalosť nepozorujem. Podobne je to aj s aberáciou, nie je to pri Canon PowerShot SX120 nič výrazné, čo by vám pokazilo fotku.

Automatický režim funguje spoľahlivo, samozrejmosťou je zobrazenie použitej clony a expozície, čím vás vlastne fotoaparát učí fotografovať. Canon PowerShot SX120 obsahuje ďalej režimy ako portrét, krajinka, nočná scéna deti a zvieratá, ďalšie menej používané režimy (ohňostroj, pláž ..) sa ukryté v režime SCN. Oceňujem režimy program, priorita času, priorita clony a plne manuálny režim. Video fotoaparát natáča len v rozlíšení VGA a so zvukom.

Pri prezeraní fotografií na displeji uvíta pokročilejší amatér možnosť zobrazenia fotografie vrátane histogramu, nastavení, pri ktorých bola sfotená a indikácie prepálenia namiesto obyčajného zobrazenia fotky na celý displej. Canon PowerShot SX120 obsahuje polohový senzor, takže fotografia sa natáča spolu s natočením fotoaparátu.

Po pripojení fotoaparátu k PC sa SD karta nezobrazí USB Mass Storage zariadenie ale ako zariadenie Canon, rovnako ako keď pripojíte napríklad PDA, nie je teda možné kopírovať fotografie cez nástroje ako Total Commander.

Výhodou procesora DIGIC 4 používaného aj zrkadlovkách Canon je možnosť použitia CHDK. Jedná sa o niečo ako firmvér, ktorý sa však nenahráva priamo do fotoaparátu ale na SD kartu a načíta sa z nej pri zapnutí fotoaparátu. CHDK vo fotoaparáte odomkne funkcie ako fotenie do RAW, skriptovanie, zoom počas natáčania videa a mnoho ďalších užitočných vecí. Trochu však zamrzí, že bracketing sa mu na Canon PowerShot SX120 odomknúť nepodarilo.

Canon PowerShot SX120 je naozaj vydarený ultrazoom vhodný podľa môjho názoru nielen pre začiatočníka ale aj pre pokročilejšieho amatéra. Ja som s ním spokojný.