Igor Kulman

Firefox ako pomocník pre webdevelopera

· Igor Kulman

Firefox ako populárny webový prehliadač pozná snáď každý, najmä vďaka sile, ktorá sa ukrýva v jeho rozšíreniach. V tomto článku vám chcem predstaviť rozšírenia, ktoré často používam pri práci na projektoch z oblasti webových aplikácií. Začnem jednoúčelovými rozšíreniami a v budúcom pokračovaní článku vám predstavím komplexné riešenie pre každého webdevelopera - rozšírenie Firebug

Jednoúčelové rozšírenia

IETab

(https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1419) - vďaka tomuto rozšírenia získate možnosť pridať si na
panel tlačidlo, ktoré prepne zobrazenie práve pozeranej stránky na zobrazenie pomocou Internet Explorera (priamo použitím jeho jadra). Ak si teda budete chcieť pozrieť, ako vyzerá práve vytváraný CSS layout v Internet Exploreri, nemusíte ho spúšťať, stačí použiť tlačidlo priamo vo Firefoxe, pozrieť a prepnúť sa späť na zobrazenie pomocou jadra Firefoxu.

CSSViewer

(https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2104) - ďalšie šikovné jednoúčelové rozšírenie užitočné
hlavne fázach tvorby layoutu. Ide o tlačidlo, po ktorého aktivovaný sa ku každému prvku dokumentu, nad ktorý prídete myšou zobrazia informácie o CSS triedach a aj všetky aplikované vlastnosti, aj tie zdedené.

ColorZilla

(https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/271) - jednoduché kvapkadlo (color picker), po ktorého
aktivovaní môžete jedným klikom získať farbu akéhokoľvek objektu na webovej stránke.

MeasureIt

(https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/539) - ak aj vy z času na čas potrebujete odmerať rozmery nejakého CSS kontajnera alebo obrázka, toto rozšírenie splní túto úlohu naozaj dokonale.

HTML Validator

(https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/249) - pri používaní tohto rozšírenia ihneď na každej webovej stránke vidíte ikonku zobrazujúcu jej validitu (varovania a chyby), rozšírenie sa integruje aj to prehliadača zdrojového kódu