Igor Kulman

Keď firemná politika bráni zamestnancom pracovať

· Igor Kulman

Firma, pre ktorú pracujem je plná paradoxov a nelogických rozhodnutí. To najnovšie, ktorého cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť a hlavne produktivitu práce viedlo doslova k nemožnosti prácu vôbec vykonávať.

V celej budove máme vývojovú sieť a korporátnu sieť. Vývojová sieť je sieť, z ktorej je neobmedzený prístup na internet a je možné aj pripojenie do domény, vrátane pripojenia k Exchange. Väčšina zamestnancov používa práve túto sieť, hlavne kvôli neobmedzenému prístupu n internet a zároveň možnosti pracovať s emailom. Ak je nutné pristupovať do intranetu, stačí vymeniť kábel za korporátnu sieť. Riešenie, ktoré každému vyhovuje.

Každému, okrem vedenia. Vedeniu v Rakúsku sa nepáčilo, že sa do domény prihlasujeme z vývojovej siete a tak nám v nej vypli prístup k Exchange, to im však nestačilo, vydali nariadenie, že všetky počítače vo firme musia byť pripojené výhradne do korporátnej siete a vývojovú nám zrušia. Jedného dňa prišiel človek, ktorý nám všetky routre prepojil do korporátu a začali sa problémy.

Korporátna sieť má viacero obmedzení. Hneď ako sa pripojíte do domény, vypne sa vám firewall, preskenuje sa vám obsah diskov a monitorujú všetky spustené procesy s cieľom zistiť, či nemáte v počítači niečo nevhodné alebo nerobíte niečo nekalé v pracovnom čase, či nemáte spustený nejaký zakázaný program. Kontrolujú sa aj rôzne nastavenia, ktoré ste vykonali, ak máte na svojom počítači administrátorský účet (čo nie je vôbec samozrejmosť). Kolegovi naprílad prišiel z Rakúska email, že ohrozuje bezpečnosť siete tým, že pri účte lokálneho administrátora na svojom notebooku má slabé heslo. Na internet sa síce dostanete, ide však dosť pomaly a má viaceré obmedzenia

Na korporátnej sieti sú blokované rôzne protokoly, medzi nimi napríklad aj ICQ, na ktoré sa vôbec nepripojíte, nepomôže vám žiadna zmena portu ani nič podobné. Skype síce blokovaný nie je (nedokážu to), je však monitorový a jeho používaním sa vystavujete riziku, že spôsobíte “bezpečnostný incident”. Ako medzi sebou teda máme komunikovať ?

Väčšina ľudí sa sťažuje, že sa nedostane na svoje súkromné maily, pretože weby ako email.cz, seznam.cz sú blokované. Gmail / Google Apps však blokovaný nie je (to asi tiež nedokážu bez toho, aby blokli celý Google) a tak len Česi doplatili na svoju posadnutosť lokalizáciou. Problém však nastáva, keď sú blokované weby, ktoré bežne používate. Ja osobne pri práci často používam web StackOverflow.com, ktorý je z mne nepochopiteľného dôvodu blokovaný. To isté platí o viacerých weboch s programátorskou problematikou, na ktoré vás odkáže Google ak hľadáte riešenie nejakého problému. Mám teda namiesto internetu na hľadanie riešení problémov chodiť do knižnice ?

Pre slečny z HR to je síce ideálna sieť, niekto však asi zabudol, že naša divízia nesie v názve spojenie IT Solutions and Services. To isté platí o nariadení nedávať už nikomu na počítač práva lokálneho administrátora. Predstava je asi taká, že na počítač dostanete antivírus, Office, Adobe Reader a to vám na prácu úplne postačuje, ak náhodou potrebujete niečo viac, musíte o to zažiadať a po schválení vám to bude nainštalované. Manažérov na tých kurzoch učia asi riadiť nejakú mliekáreň alebo podobný podnik, prípadne im tvrdia, že všetky firmy fungujú rovnako a nejako zabudli, že riadia IT divíziu, kde sa takto fungovať nedá.