Malý sprievodca open-source licenciami
Rovnako ako veľa iných vývojárov aj ja mám svoje open-source projekty umiestnené na GitHube. Nedávno som však zistil, že umiestniť projekt do verejného repozitára na Githube nestačí, minimálne podľa amerických zákonov nie je projekt považovaný za open-source, ak nemá explicitne uvedenú niektorú open-source licenciu. Akú open-source licenciu si teda vybrať?
MIT licencia
MIT licencia je najviac permisívna licencia z uvedených open-source licencií. Používatelia vášho kódu si s ním môžu robiť čo len chcú pod podmienkou, že vás uvedú ako autora a nebudú vás žalovať za prípadné problémy.
Túto licenciu používa napríklad jQuery alebo Rails. Výhodou tejto licencie je aj fakt, že je pomerne krátka a jednoducho pochopiteľná
Apache licencia
Apache licencia je veľmi podobná MIT licencii, explicitne však dáva používateľov vášho kódu povolenie používať patenty, ktoré váš kód môže obsahovať.
Túto licenciu používa napríkalad Apache alebo Nuget.
GPL
GPL licencia naviac vyžaduje aby všetky zmeny, ktoré v ňom používatelia vykonajú a ďalej distribuujú musia byť rovnako zverejnené pod GPL licenciou
Túto licenciu používa napríkalad Git alebo Wordpress.
Ďalšie licencie
Open-source licencii je samozrejme oveľa viac, MIT, Apache a GPL sú však najpoužívanejšie. Pekné porovnanie licencii nájdete napríklad na webe Choose a License.
Ako licenciu aplikovať
Ak ste si vybrali licenciu pre váš open-source projekt, vytvorte v jeho repozitári súbor LICENSE alebo LICENSE.txt, do ktorého skopírujte znenie danej licencie.
Ak distribuujete svoj softvér pomocou Nugetu, nezabudnite pridať odkaz na licenciu aj do definície Nuget balíčku.