Igor Kulman

Moje skúsenosti s Windows 7

· Igor Kulman

Po dlhšej dobe som sa aj ja rozhodol vyskúšať verejnú beta verziu operačného systému Windows 7. Prinášam vám teda svoje prvé dojmy a skúsenosti.  Pre úplnosť, ide o verziu Windows 7 x64  na mojom stolovom PC.

Výkon porovnaný s Windows Vista

Beta verzia Windows 7 sa teší obľube hlavne vďaka svojmu vyššiemu výkonu oproti Windows Vista.  Inštalácia trvala naozaj kratší čas ako pri Windows Vista, doba bootovania systému po vypnutí je však porovnateľná, žiadne výrazné zrýchlenie.

Doba vypínania systému je výrazne kratšia, vypínanie však nepoužívam, zvykol som si na hibernáciu, ktorá vo Windows 7 chýba (pozri Kam zmizla hibernácia). 

Výkon systému sa mi po prvom spustení zdal naozaj dobrý, po inštalácií NVidia ovládačov je však vidieť spomalenie. Samozrejme, ovládače sú len beta verzia, rovnako ako Windows 7 a je predpoklad, že vo finálnej verzii to bude lepšie. Dosť však o tom pochybujem, keďže vo Windows Vista sa mi nainštalovaním NVidia ovládačov zdvojnásobil čas bootu.

Hlavný panel

Hlavný panel je asi prvá vec, ktorú si po vizuálnej stránke vo Windows 7 všimnete.  O hlavnom paneli a novom spôsobe jeho fungovania toho bolo napísané už veľa, trvá však chvíľu, kým si na to zvyknete.

Podľa mňa je to nie len efektné, ale aj efektívne, hlavne ak používate aplikácie ovládateľné priamo z hlavného panela, ako je napríklad Windows Media Player.

Konečne použiteľný profil

Profil používateľa a jeho profilové adresáre ako Dokumenty, Hudba, Fotky sa objavili už vo Windows Vista, boli však podľa môjho názoru dosť nepoužiteľné a osobne som ich vôbec nepoužíval, len som niektoré premapoval.

Vo Windows 7 je to vyriešené lepšie vďaka tzv Libraries. Libraries obsahuje Document, Videos, Photos a Music, má vlastné tlačidlo na hlavnom paneli a taktiež odkazy v ľavej časti prieskumníka. Manipulácia s položkami v Libraries (v podstate profilové adresáre) je teda konečne jednoduchá, rýchla a hlavne návyková.

Kam zmizla hibernácia

Celkom ma prekvapila chýbajúca možnosť hibernácie systému (aj po zadaní powercgf –h on). Prekvapila ma však funkcia Sleep. Ide o tzv Hybrid sleep, ktorý bol síce už vo Windows Vista, na mojom hardvéri však nikdy nefungoval. V princípe ide o to, že podobne ako sa pri hibernácií ukladá obsah RAM na disk pre rýchlejšie obnovenie systému, pri hybridnom spánku ostáva RAM pod napätím, aj keď je počítač vypnutý a štart systému je potom v podstate okamžitý.

Použiteľnejšia defragmentácia

Vo Windows 7 sa niektoré aplikácie z príslušenstva stali opäť použiteľné. Napríklad taká  defragmentácia už nie je len okno s jediným tlačidlom ale je to akýsi návrat k Windows XP, kde je možné jednotlivé disky samostatne analyzovať a defragmentovať. Možnosť automatickej plánovanej defragmentácie zostala samozrejme zachovaná.

Kompatibilita

S kompatibilitou aplikácií ani ovládačov som nezaznamenal žiadne problémy. Predsa len Windows 7 vychádza z Windows Vista a nie je to taký skok v architektúre ako bol Windows Vista oproti Windows XP.
Pre mňa dôležité aplikácie ako Visual Studio, SQL Server, Outlook alebo Mobile Device Center fungujú bez problémov, predsa len ide o aplikácie priamo od Microsoftu.  
Všimol som si, že PSPad sa nedokázal integrovať do kontextového menu, predpokladám však, že je to chyba samotného PSPadu, keďže napríklad Nod32 sa to podarilo.

32 vs 64 bit

64bitové procesory sú na trhu už dlhý čas, aspoň 4 GB ram je už skoro štandard, je preto zaujímavé sledovať, že 64bitové operačné systémy sa stále výraznejšie nepresadili. Problémom už nie sú ani tak ovládače (okrem NVidia ovládačov iné neinštalujem a aj tieto sú už dostupné cez Windows Update) ale aplikácie.

Existuje iba naozaj malé množstvo aplikácií, ktoré majú aj 64bitovú verziu. Pri malých aplikáciách je to pochopiteľné a odpustiteľné, ale že Adobe nedokázal za tie roky od nástupu prvého 64bitového Windows (Windows XP 64bit v 2004) vydať 64bitovú verziu svojho Flash Player je naozaj na zamyslenie. Pritom bez 64bitového Flash Playeru si flashový obsah v IE8 64bit ani Firefox 64bit (Minefield) nepozriete, ste preto v podstate odkázaný na 32bitový prehliadač aj v 64bitovom systéme.

Zhrnutie

Beta verzia Windows 7 vyzerá naozaj dobre, oveľa lepšie ako to bolo pri Windows Vista CTP. Podľa môjho názoru je to veľmi sľubný systém, ktorý si po uvedení na trh nájde určite veľa fanúšikov, aj z radov odporcov Windows Vista.