Nastal čas na SSD ? Skúsenosti s Kingston SSDNow 64GB
Na rozdiel od klasických magnetických diskov je SSD jednoznačne technológia, ktorá má perspektívu a ponúka vysoký výkon. Ceny SSD klesli už na pomerne prijateľné hodnoty, rozhodol som sa teda kúpiť si Kingston SSDNow 64GB a prinášam vám svoje dojmy s niečo vyše mesačného používania.
Kingston svoje disky SSDNow predáva vo viacerých kapacitách, ja som zvolil 64 GB. Môj systémový oddiel na starom disku mal zaplnených necelých 40 GB, 60 GB sa mi teda zdalo ako úplne dostatočné, väčšie kapacity majú už aj výrazne vyššiu cenu. Nekúpil som len samotný disk ale siahol som po balení Desktop Upgrade Kit. V tomto balení nájdete okrem samotného disku aj napájací kábel, SATA kábel, “redukciu” na uchytenie disku do 3.5" slotu a cd s klonovacím softvérom.
Dodávaný klonovací softvér sľubuje bezproblémový prechod z klasického disku na SSD naklonovaním systémovej partície, túto možnosť som však nevyužil, zvolil som čistú inštaláciu systému na SSD. Windows 7 nainštaloval naozaj rýchlo a rýchlo aj nabootoval.
Prvou vecou, ktorú si pri SSD ihneď všimnete je úplne tichý chod. Pri starom disku som síce počítač nevypínal ale používal hybrid sleep, po reštarte raz do mesiaca kvôli Windows Update disk dosť výrazne hučal kvôli Superfetch a nejakú tú minútu po prihlásení a zobrazení pracovnej plochy sa s počítačom nedalo pracovať. Pri SSD už nič takéto nezažijete, operačný systém vám nabootuje za pár sekúnd (nie však viditeľne rýchlejšie ako z klasického disku), po prihlásení je však doslova ihneď použiteľný, žiadny hluk a hlavne nemusíte vôbec čakať. Pri zapínaní počítača raz denne to síce nemusíte brať ako nejakú veľkú výhodu, ide však skôr o psychologický efekt. Operačný systém sa taktiež vypína v podstate okamžite.
Po inštalácii SSD a operačného systému som do počítača znovu pripojil aj starý disk, ktorý teraz slúži ako úložisko dát a to spôsobilo mierne spomalenie bootu a hlavne spomalenie vypínania systému (minimálne je potrebné počkať, kým sa zaparkujú hlavičky klasického disku). Celkovo však systém pôsobil výrazne svižnejšie ako pred použitím SSD.
Asi najdôležitejšou vecou, pre ktorú sa oplatí SSD kúpiť je rýchly náhodný prístup a teda rýchle spúšťanie aplikácií. Napríklad Photoshop CS4 štartuje z SSD asi 4x rýchlejšie ako z klasického disku. Z aplikácií, ktoré bežne používam som si všimol viditeľný rozdiel najme u aplikácie Matlab, viditeľne rýchlejšie sa spúšťa aj Outlook aj napriek tomu, že dátové súbory ma uložené na klasickom disku. Pri Visual Studio bolo zrýchlenie viditeľné iba do inštalácie Service Packu, po inštalácií sa spúšťa rovnako pomaly ako z klasického disku. Google Chrome je aplikácia, ktorá ma naopak problémy s SSD. Z SSD sa nespúšťa rýchlejšie (pri rýchlosti Google Chrome už veľa priestor na zrýchlenie nie je) pri surfovaní som pozoroval dokonca občas nevysvetliteľné trhanie. Je to spôsobené pravdepodobné neustálymi veľkými zápismi na disk (schválne si niekedy skúste pozreť, koľko zápisov robí Google Chrome neustále na disk, je to až nepochopiteľné), tento problém som však čiastočne vyriešil presmerovaním cache do ramdisku, uvažujem však o prechode späť na Firefox keď výjde verzia 4. Uvažoval som ešte o presmerovaní Temp adresára do ramdisku, pri 4 GB, ktoré často využívam naplno som túto možnosť nakoniec zavrhol. Temp adresár sa využíva hlavne pri inštaláciách a používajú ho aplikácie balíka MS Office, tie však z SSD aj bez rôznych optimalizácií štartujú bleskovo.
Na internete môžete nájsť veľké množstvo rôznych návodov na optimalizáciu pri použití SSD disku, väčšina z nich však nemá žiaden efekt a hlavne pri moderných operačných systémoch ako Windows 7 sú úplne zbytočné. Použitie Windows 7 s SSD je doslova nutnosť, keďže staršie verzie Windows nepodporujú TRIM (ak kupujete SSD, dajte si pozor, aby podporoval TRIM, inak dochádza k výraznému opotrebovávaniu). Niekoľko nastavení som však kvôli SSD zmenil. Vypol som automatickú defragmentáciu, pretože pri SSD nemá zmysel a pri klasickom disku používanom len na dáta fragmentácia nijak výrazne nevadí a indexovanie som nastavil len na ponuku štart a Outlook (s dátovými súbormi na klasickom disku).
Kúpu SSD disku považujem za dobrú voľbu, zvýšila sa odozva aplikácií a väčšiny operácií. Od kúpy SSD vás samozrejme môže odradiť cena, ktorá je pri nízkych kapacitách stále relatívne vysoká. Ak si však zaobstaráte SSD a budete ho používať ako systémový disk v kombináciou klasického disku na uloženie dát, dosiahnete dobrého výsledku za relatívne prijateľnú cenu. SSD teda môžem jednoznačne odporúčať, veď disk je v počítači vždy tá najzaostalejší a najpomalší komponent, je na čase prejsť na nové technológie.