Pol roka s Windows Vista. Moje názory, postrehy a skúsenosti
Je to už pol roka, odkedy som sa rozhodol vyskúšať Windows Vista a nakoniec som pri tomto operačnom systéme aj ostal. Windows Vista má niekoľko nových užitočných vlastností, nič však nie je dokonalé, teda obsahuje aj chyby, ja sa chcem pokúsiť o malé zhrnutie z môjho pohľadu.
Čo od Windows Vista očakávam
Od operačného systému požadujem hlavne stabilitu, dobrú správu pamäte a efektívne využívanie dvoch jadier procesora. Keďže zvyknem na počítači aj pozerať film a z času na čas aj hrať hry, požadujem aj jednoduchú manipuláciu s multimédiami, bezproblémový beh hier a pod. Na škodu nie je ani používateľsky prívetivý dizajn (časy MS-DOS sú už predsa dávno za nami).
Výhody Windows Vista oproti Windows XP
Správa pamäte
Vo Windows Vista som si všimol jednoznačne zlepšenú prácu s pamäťou. Vo Windows XP som pri kapacite 1024 MB RAM a viac pozoroval, že ak je využívaných viac ako 512 MB, systém začne pomaly, ale isto, swapovať, aj keď to nie je nevyhnutne nutné. V časoch vydania Windows XP boli pamäte podstatne drahšie a viac ako 512 MB bolo veľmi zriedkavé.
Vo Windows Vista tento jav nenastáva, správa pamäte je vyriešená oveľa lepšie. Treba si však dať pozor na funkciu SuperFetch. Už Windows XP obsahovali funkciu Prefetch, ktorá dokázala po boote nahrať do RAM niekoľko knižníc najpoužívanejších programov a urýchliť ich štart. Veľmi dobre to však nefungovalo a aj pamäť vyhradená za týmto účelom bola minimálna. Funkcia Prefetch bola však zdokonalená a vo Windows Vista, premenovaná na Superfetch, plní svoju úlohu oveľa lepšie, ale len pri väčších kapacitách RAM. Ak máte funkciu SuperFetch zapnutú, kľudne sa vám môže stať, že zaplní aj 200 MB RAM (ak je samozrejme dostupná), zrýchlenie je síce celkom viditeľné, použitá RAM sa však dá využiť aj inač a nie každý sa rád započúva do asi 2-minútovej sústavnej práce disku po boote pri nahrávaní potrebných súborov do RAM. Rozhodnutie, či SuperFetch používať alebo nie, je teda individuálne, ja som sa rozhodol túto funkciu vypnúť a ušetriť tak RAM, za ktorej spotrebu je aj kvôli tejto funkcii Windows Vista kritizovaná.
Podpora viacjadrových procesorov
Dvojjadrové procesory sú v dnešnej dobe už úplne bežné, uvedenie štvorjadrových procesorov stlačilo ich ceny natoľko, že pri kúpe procesora, či už do novej zostavy alebo ako upgrade, nemá zmysel uvažovať o jednojadrovom.
Podpora viacjadrových procesorov je vo Windows XP vyriešená dosť zle; existuje, ale pri použití dvojjadrového procesora plánovač Windows XP v snahe o rovnaké vyťaženie oboch jadier presúva úlohy z jedného jadra na druhé a späť, čo spôsobuje neustále kopírovanie pamäte cache a v konečnom dôsledku skoro nižší výkon ako pri použití jednojadrového procesora. Microsoft si túto skutočnosť uvedomil a vydal patch, ten je však neoficiálny a veľa užívateľov o ňom nevie.
Windows Vista je ale pripravená na použitie viacjadrových procesorov oveľa lepšie, hlavne nie je potrebné hľadať žiadny neoficiálny patch a pod.
Nový prístup k ovládačom
Vačšinu problémov a nestabilitu Windows spôsobujú chybne napísané ovládače. Na rozdiel od Windows XP, väčšina ovládačov vo Windows Vista beží v režime užívateľa, nie v režime jadra. Znamená to, že ak nejaký ovládač prestane reagovať (padne), nestiahne so sebou celý operačný systém, ako to bolo pri Windows XP, je len jednoducho zastavený a spustený znova, bez väčšieho vplyvu na beh systému. Ako príklad uvediem prvé beta verzie ovládačov pre grafické karty NVidia, kde pri ich páde na chvíľku blikol monitor a v oznamovacej oblasti sa zobrazilo hlásenie, že ovládač bol reštartovaný. Žiadna modrá obrazovka ani reštart ako v prípade Windows XP.
Používateľské rozhranie
Keďže časy MS-DOS sú už dávno za nami, používateľské rozhranie sa stáva čoraz dôležitejším. Iste, môžete tvrdiť, že to nie je vôbec dôležité, ja by som to prirovnal k pracovnému prostrediu. Ak pracujete v peknej, útulnej izbe alebo miestnosti, určite sa cítite lepšie a pracuje sa vám ľahšie. To isté podľa mňa platí aj pri vzhľade prostredia operačného systému.
Podľa môjho názoru je Windows Vista oproti Windows XP správny krok vpred, najmä z technologického hľadiska
Nevýhody Windows Vista
Hardvérová náročnosť
Hardvérová náročnosť je to, čo je tomuto operačnému systému vyčítané najviac. Na plnohodnotný beh je potrebných aspoň 1024 MB RAM, čo môže byť pri starších počítačoch problém. Windows Vista je podľa môjho názoru určená hlavne pre nové počítače a počítače staré 1-2 roky (osobne som nemal na počítači s Athlon64 2800+, 1024 MB RAM starom 2 roky žiadne problémy). Pri uvedení Windows XP to však bolo podobné ak nie úplne rovnaké.
Ovládače
Po nainštalovaní Windows Vista je väčšina hardvéru detekovaná automaticky a následne sú nainštalované príslušné ovládače. Ak nie, môže pomôcť Windows Update. Veľké firmy ako NVidia a Ati majú už dávno stabilné ovládače aj pre Windows Vista, problémy sa však nájdu najme pri externých zariadeniach (často od pochybných výrobcov), ktorý stále neboli schopní naprogramovať ovládače, ktoré si vyžadujú mierne odlišný prístup, kvôli novému, bezpečnejšiemu modelu.
Nedotiahnuté veci
Ako som už v úvode spomínal, nič nie je dokonalé a aj vo Windows Vista, ako v každom programe či operačnom systéme existujú veci, ktoré neboli dotiahnuté úplne dokonca. Spomeniem napríklad chýbajúci sľubovaný nový súborový systém, ktorý v čase urýchleného vydania ešte nebol hotový. Mne osobne vadí ešte občasná podivuhodná detekcia typov súborov v adresári, ktorá spôsobuje, že aj keď máte v adresári súbory typu exe, zip … a 1 obrázok, zobrazenie sa automatický prepne na Images and Videos.
Zhrnutie
Moje skúsenosti s Windows Vista sú kladné. Netvrdím však, že je to operačný systém určený pre každý počítač a že každý by mal hneď upgradeovať. Ak však máte novší počítač, alebo kupujete úplne nový, Windows Vista určite stojí za skúšku. Možno jej nakoniec prídete na chuť, tak ako ja.