Prvé dojmy z Nexus 7
Nexus 7 je nový Android tablet priamo od Google, ktorý bol predstavený len nedávno. U nás sa začne predávať až niekedy na jeseň, ja som však mal možnosť otestovať ho v predstihu. Strávil som s ním jeden deň, na základe ktorého som získal prvé dojmy. Nečakajte žiadnu podrobnú objektívnu recenziu, len subjektívny pohľad používateľa.
Hardvér a dizajn
Nexus 7 je 7" palcový tablety s rozmermi 198.5 x 120 x 10.45mm a váhou 340 gramov. Úložná kapacita je 8 alebo 16 GB a celý tablet poháňa 4-jadrový Tegra 3 procesor, ktorý pri záťaži citeľne hreje. Výrobca udáva výdrž 300 hodín v pohotovostnom režime, 10 hodín pri používaní. Napájanie je riešené nabíjačkou pripájanou pomocou microUSB portu. Na konektivitu slúžia rozhrania WiFi a Bluetooth, slot na SIM kartu na tablete nenájdete. Po pripojení pomocou microUSB k počítaču sa tvári ako Portable Player s možnosťou pristupovať k diskovému úložisku.
Predná strana tabletu je sklenená čierna, zadná strana je biela s textúrou kože, ide však pravdepodobne o plast. Určite by sa mi viac páčila jednotná čierna farba celého tela tabletu. Na pravej strane sa nachádzajú hardverové tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na zapnutie a vypnutie tabletu. Jack a microUSB konektor sa nachádzajú na spodnej stane tabletu.
Displej
Dominantou tabletu je 7" IPS displej s rozlíšením 1280x800 bodov a je odolný proti poškrabaniu (nie však Gorilla glass ale Corning glass). Nad displejom sa nachádza 1.2 MP kamera, zadnú kameru tablet neobsahuje. Displej ma celkom verné podanie farieb, je však dosť lesklý, čo môže vadiť. Čítanie textu počas slnečného dňa nie je vôbec jednoduché, na priamom slnku nie je vidieť na displeji vôbec nič. Android je vo verzii 4.1 (Jelly Bean).
Telefónne UI
Z pohľadu UI je Nexus 7 len veľký telefón. UI je úplne identické tomu z telefónu, žiadne zmeny, žiadne prispôsobenie pre tablet. Pri malej (v porovnaní s iPadom) 7" uhlopriečke by to nijak výrazne nevadilo, hlavná obrazovka však dokáže fungovať len na výšku. Väčšina ľudí používa tablety na šírku a pri prechode cez hlavnú obrazovku bude musieť Nexus 7 vždy otočiť o 90 stupňov.
Špecialitou Jelly Bean je, že vo všetkých dialógoch sa nachádza negatívna odpoveď vľavo a pozitívna vpravo, teda napríklad Cancel, OK. Vo väčšine aplikácií, ktoré sí nainštalujete je to presne napoak. Ukliknúť sa v pri tejto schizofrénií UI je tak veľmi jednoduché.
Aplikácie
Nexus 7 sa dodáva s niekoľkými predinštalovanými aplikáciami, asi najviac zaujme Google Chrome, ktorý je oveľa lepšie použiteľný ako pôvodný prehliadač. Zatiaľ síce nepodporuje rozšírenia, podľa mňa je to však len otázkou času. Rozšírenia sú len HTML s prvkami JavaScriptu, ktorý v Chrome samozrejme beží. Podporovaný nie je Flash, to by však nikomu vadiť nemalo. Je to mŕtva technológia, ktorá spôsobuje na zariadeniach len problémy a čím skôr zmizne, tým lepšie.
Čo sa týka aplikácií tretích strán, v Google Play neexistuje žiadne rozdelenie aplikácií na tie tabletové a tie pre telefón ako v AppStore. Vyhľadávanie vhodných aplikácií je tak metóda pokus, omyl, pri ktorej náhodne skúšate rôzne aplikácie, či náhodou nemajú aj tabletovú verziu. Nájsť poriadnu aplikáciu tak nie je vôbec jednoduché.
Hlasové vyhľadávanie
Jednou z najzaujímavejších funkcií, ktoré boli na Google IO v súvislosti s Jelly Bean predstavené, je vyhľadávanie pomocou hlasu. Keď som si ho vyskúšal, až tak dobre ako na prezentácií nefungovalo.
Spoľahlivosť bola podobná ako pri hlasovom vyhľadávaní v Bingu, rozoznávanie hlasu však bolo o dosť pomalšie, a to aj pre angličtinu, ktorej rozoznávanie by malo fungovať offline. Myslel som si, že nespoľahlivosť rozoznávania hlasu je spôsobená mojou výslovnosťou, ale rovnaký problém mali aj ďalší ľudia.
Zaujímavé je, až aj keď vyhľadávanie rozozná napríklad frázu “weather in prague”, tak neukáže počasie priamo, len tento výraz klasický vyhľadá v Google. Výraz “weather” však priamo zobrazil počasie podľa aktuálnej polohy.
Plynulosť systému
Trhané rozhranie a nízka plynulosť systému sú znaky všetkých Android tabletov aj telefónov, Nexus 7 nie je žiadna výnimka. Google síce zverejnil informáciu, že v Jelly Bean sa (konečne) zameral na plynulosť systému, úplne mu to však nevyšlo. Chápem, že plynulosť je subjektívna záležitosť a veľmi záleží na tom, s čím systém porovnávate. Pri prechode z iného Android tabletu, ktorý je na tom horšie, sa vám môže zdať Jelly Bean v Nexus 7 neskutočne svižný, ak prichádzate z iPhone alebo Windows Phone, budete len krútiť hlavou.
Osobne nedokážem pochopiť, ako môže napríklad scrollovanie textu a obrázkov v aplikácií Google+ trhať na tablete so 4 jadrami. Najmä ak ide o aplikáciu priamo od Google. Rovnaký problém má aj Google Play. Google si mohol dať záležať, aby aspoň jeho aplikácie na jeho tablete fungovali plynulo. Používateľ by si potom pri iných aplikáciách možno povedal, že ide o chybu programátora, dá sa to spraviť aj lepšie, keď to vedia Google aplikácie. Tak si skôr povie, že na Androide plynulosť asi očakávať nikdy nemôže, keď ju nevie dosiahnuť ani samotný Google.
Záver
Nexus 7 je jednoznačne najlepší Android tablet, aký som mal v rukách a tých tabletov som už pár v rukách mal. Najlepší však v prípade Android tabletov nemusí pre niektorých používateľov vôbec znamenať dostačujúci. Osloviť vás na ňom môže hlavne cena $200 a z nej plynúci pomer cena výkon. Ak chcete tablet s Android, je to skvelá voľba, ak chcete tablet, zvážte aj iné možnosti.