Igor Kulman

Recenzia Apple TV (2015)

· Igor Kulman

Keď Apple pre rokom predstavil novú Apple TV, zdala sa mi ako zaujímavé zariadenie ale moje existujúce Raspberry Pi 2 plne spĺňalo moje požiadavky na domáce sledovanie filmov a seriálov. Teda okrem Netflixu, ktorý na Raspberry Pi nefunguje.

Minulý víkend som sa zúčastnil konferencie WebExpo 2016, na ktorej bola zaujímavá súťaž. Ten, kto odoslal najviac chýb a pripomienok k ich iOS aplikácii vyhral Apple TV. Tak som nareportoval niekoľko prevažne UX pripomienok a Apple TV získal. A príjemne ma prekvapila.

Apple TV (2015) je relatívne malá čierna krabička s WiFi, ethernetom a HDMI výstupom, ktorý pipojíte na svoju TV. Zariadenie potom ovládate pomocou dodávaného diaľkového ovládača. Ten funguje cez Bluetooth, takže na to, aby fungoval, nepotrebujete priamu viditeľnosť na Apple TV ako pri klasických IR ovládačoch. Nabíjanie je riešené klasickým Apple spôsobom, teda žiadne vymeniteľné batérie ale lightning konektor. Apple TV sa predáva v 32 GB a 64 GB variante. Ak vaša TV disponuje 4K rozlíšením tak si ho s Apple TV neužijete. Aj keď napríklad Netflix už ponúka niekoľko seriálov v 4K tak Apple TV toto rozlíšenie jednoducho nepodporuje.

Ovládanie

Diaľkový ovládač je dosť minimalistický a obsahuje malý touchpad, ktorý je dosť netypický a musíte si na neho chvíľu zvykať, kým dokážete Apple TV pohodlne ovládať. Vhod príde aj tlačidlo na diktovanie textu, pretože používanie softvérovej klávesnice napríklad na vyhľadávanie v Netflixe je naozaj nepohodlné.

Tlačidlá na ovládanie hlasitosti neovládajú hlasitosť samotného Apple TV, ale priamo hlasitosť vašej TV. To umožňuje pripojenie cez HDMI a hlavne CEC. Ak potom Apple TV “vypnete” (prepnete do režimu spánku), vypne sa aj samotná TV. Zapnutím Apple TV sa však vaša TV nezapne, ovládač od vašej TV tak musíte stále používať na zapnutie, na nič ďalšie už potrebný nie je.

OS, aplikácie, hry

V Apple TV beží tvOS, ktorý je veľmi podobný klasickému iOS. Úvodné nastavenie bolo trochu nepohodlné, nefungovalo mi nastavenie pomocou iPhone a ručné nastavenie znamenalo prihlásenie do Apple účtu a zadávanie hesla asi na 3 miestach.

Čo sa týka aplikácií, tak úplný základ tvoria samozrejme video aplikácie ako YouTube, Netflix alebo HBO Go. Z lokálnych televízií som našiel len RTVS. Chýbala mi napríklad aplikácia Google Photos, ktorú používam na skladovanie všetkých svojich fotografií. Rovnako nenájdete ani Spotify aplikáciu. Musíte tak využiť AirPlay z telefónu alebo tabletu.

Okrem aplikácií sú na Apple TV dostupné aj hry. Zariadenie sa tak premení na jednoduchú hernú konzolu. Hry na to však musia byť dosť dobre prispôsobené, ovládanie pomocou diaľkového ovládača a jeho tlačidiel je predsa len o dosť iné, ako ovládanie pomocou dotykovej obrazovky telefónu.

Sledovanie filmov a seriálov

Filmy a seriály si môžete zakúpiť alebo požičať priamo od Apple, ponuka je však u nás dosť obmedzená. Najpohodlnejšia aplikácia na sledovanie filmov a seriálov je jednoznačne Netflix. Obsahuje dobre spracovaný katalóg aj prehrávač, s ponukou titulov u nás je to však tiež trochu horšie.

Hlavný problém s Netflixom pre mňa bola kvalita obrazu. Aj keď som si založil trial účet podporujúci 2 zariadenia a HD kvalitu, prehrávanie niektorých seriálov vyzeralo fakt zle, bolo hrozne zrnité. Rovnaký problém som však mal aj s Netflixom cez prehliadač na PC. Problém by pritom nemal byť v mojom pripojení, ktoré je podľa fast.com od Neflixu 200 Mbps.

Čo ma ale celkom príjemne prekvapilo sú 3rd party aplikácie. Ak prevádzkujete Plex server (napríklad na NAS), určite vás poteší Plex aplikácia pre Apple TV. Ak si nainštalujete VLC alebo Infuse, budete schopní prehrávať filmy a seriály aj z lokálnej siete (SMB, uPNP, DLNA), teda napríklad z routeru s download managerom, NAS alebo Raspberry Pi. Tým môžete v podstate obísť nutnosť zakúpenia obsahu aj u Apple a sledovať úplne čokoľvek.

Problém však je, že takto prehrávané videá majú viditeľný červený nádych a nízku kvalitu. Nebola to chyba mojej TV, pretože rovnaký problém bol aj pri pripojení Apple TV k LCD monitoru. Taktiež to nebola chyba aplikácie, pretože sa to prejavovalo aj vo VLC aj v Infuse.

Záver

Apple TV je zaujímavé zariadenie. Ak ste v Apple ekosystéme a radi sledujete filmy a seriály, ktoré si kupujete od Apple, mohlo by byť pre vás celkom vhodné. Na Netflix a a prehrávanie obsahu získaného z iných zdrojov asi dokážete nájsť aj lepšie riešenie.