Igor Kulman

Tip na knihu: Kafka na pobreží

· Igor Kulman

Kafka Tamura je najdrsnejší pätnásťročný chlapec na svete, ktorý žije v Tokiu so svojím otcom. Jedného dňa sa však rozhodne odísť, nájsť svoju stratenú matku a sestru a utiecť osudu, ktorý mu predpovedal jeho otec (v podstate oidipovské proroctvo).  Nakoniec sa uchýli do súkromnej knižnice v malom mestečku.

Pán Nakata je postarší pán žijúci v Tokiu. Kvôli nevšednému incidentu v detstve stratil schopnosť čítať a písať. Získal však schopnosť rozprávať sa s mačkami, privyrába si tak hľadaním stratených mačiek až do chvíle, keď sa vydá na cestu s nejasným poslaním.

Osudy týchto dvoch postáv sa nakoniec zaujímavým spôsobom pretnú, bez toho, aby sa vôbec stretli…

Haruki Murakami je japonský prozaik, v ktorého tvorbe dominujú motívy straty a hľadania (výrazne viditeľné napríklad v Sputnik Sweetheart). Cítiť v ňom japonské korene, je však veľmi ovplyvnený západným svetom. V románe Kafka na pobreží sa rovnako ako v jeho iných dielach prelína realita so science fiction a japonský motív rozdvojenia osobnosti medzi reálny a mystický svet.

Román je písaný zaujímavým a pútavým štýlom, autor dokáže udržať pozornosť čitateľa hlavne vďaka svojmu jednoduchému rozprávačskému štýlu a pútavému príbehu, čo je mojom prípade vždy dosť dôležité. Keď som začal tento román čítať, nevedel som o čom je a vlastne ani nič o jeho autorovi (nechávam sa radšej prekvapiť a nekazím si radosť z čítania rôznymi očakávaniami). Zo začiatku som mal pocit, že ide o príbeh z reálneho sveta, s pribúdajúcimi kapitolami som sa v tom utvrdzoval. Striedanie dvoch zdanlivo nesúvisejúcich kapitol vo mne vzbudzovalo očakávania, keď bol reálny svet zamenený za mystický, ostal som celkom prekvapený. Prekvapenie umocnili hlavne postavy ako Johny Walker a Colonel Sanders. Príbeh však ostal zaujímavý až do úplného konca, ktorým som však bol mierne sklamaný. Ak chcete preniknúť do literárneho sveta Haruki Murakami, Kafka na pobreží je podľa môjho názoru ideálny vstupný bod.