Igor Kulman

Tip na výlet: Štokholm 🇸🇪

· Igor Kulman

Keďže nemám veľmi rád teplé počasie, rozhodol som sa tento rok v lete znovu navštíviť nejakú severskú krajinu.

Voľba padla opäť na Švédsko, tentokrát na Štokholm, nie na Malmö, v ktorom som bol pred pár rokmi.

Doprava z letiska a po Štokholme

Najjednoduchší, najrýchlejší a zároveň najdrahší spôsob ako sa z letiska Arlanda dostať do Štokholmu je využiť vlak Arlanda Express, ktorý vás za necelých 20 minút odvezie z priamo z letiska až do centra Štokholmu.

Alternatívou je využitie klasickej verejnej dopravy, pri ktorej vám na cestu do centra Štokholmu stačí jednorázový lístok platný 75 minút a cesta trvá približne hodinu. Pozostáva však z cesty autobusom z letiska do Märsta a následného prestupu na vlak.

Cesta z letiska Alranda do Štokholmu

Ak trávite v Štokholme viacero dní, pravdepodobne sa vám oplatí kúpiť si 72 hodinový alebo rovno týždňový lístok, v ktorom máte zahrnutú tú pomalšiu cestu z letiska a na letisko a cesty autobusom a metrom po celom Štokholme.

SL-Journey planner and tickets SL-Journey planner and tickets

Na nákup lístkov sa oplatí použiť oficiálnu aplikáciu SL-Journey planner and tickets, ktorá obsahuje nákup lístkov (ale bez podpory Apple Pay), preukazovanie sa nakúpenými lístkami pri vstupe do autobusu alebo do metra a vyhľadávanie spojenia.

Pri autobusoch ale odporúčam dať si trochu pozor, stalo sa mi, že občas nejaký autobus meškal alebo vôbec neprišiel.

Štokholmské metro obsahuje niekoľko zaujímavých staníc s umeleckými inštaláciami od malých nenápadných prvkov pri vstupe na stanicu Odenplan

metro Odenplan

až po veľké farebné haly na stanici T-Centralen

metro T-Centralen

alebo akúsi jaskynnú výzdobu na stanici Kungsträdgården.

metro Kungsträdgården

Určite odporúčam pozrieť sa na zoznam umenia v Štokholmskom metre a pár vybraných staníc navštíviť.

Pri doprave ma ešte trochu prekvapilo, že chodci v Švédsku bežne chodia cez prechody na červenú, ak nie je silná premávka.

Švédske koruny a platba kartou

Švédsko používa vlastnú menu, SEK, ale pri jeho návšteve švédske koruny naozaj nepotrebujete.

Ako som zistil už pri návšteve Malmö, Švédsko je bezhotovostná spoločnosť a všade je nielenže možné platiť kartou, ale často priamo nutné.

Ja to beriem ako veľkú výhodu, nepotrebujem žiadnu zmenáreň a pri platení napríklad v reštaurácií jednoducho poviete, že chcete zaplatiť a obsluha vám donesie platobný terminál.

Marina

Žiadne dohadovanie karta vs hotovosť a sprepitné tiež zadávate sami priamo na terminále bez interakcie s obsluhou.

Všetky terminály sú samozrejme bezkontaktné, takže nepotrebujete ani platobnú kartu, stačí vám mobil s Apple Pay.

Historické centrum

Štokholm tvorí 14 ostrovov prepojených 57 mostmi a vďaka tomu sa nazýva aj Benátky severu.

Plavba loďou

Na získanie základnej orientácie a naučenie sa trochu o histórii Štokholmu odporúčam Free Walking Tour Stockholm, ktorá vás prevedie od Gamlastan až po kráľovský palác.

Plavba loďou

Kaviarne a reštaurácie

Vo Švédsku musíte určite ochutnať klasické mäsové guľôčky, köttbullar, ktoré nájdete na viacerých miestach. Môžete vyskúšať napríklad Meatballs for the People v Södermalm, čo je tak trochu hipsterská štvrť Štokholmu. Pripravte sa však na čakanie v rade na ulici.

Mäsové guľôčky

V Södermalm sa môžete zastaviť aj v niektorej z početných kaviarní na Fika, čo je švédske slovo označujúce prestávku na kávu a zákusok. Typickým zákuskom je kardamonové pečivo kardemummabullar.

Z modernejšej medzinárodnej kuchyne môžete vyskúšať napríklad sieť Indian Street Food & Co.

Vasa múzeum

Vasa múzeum je vec, ktorá ma v Štokholme zaujala asi najviac, svojou veľkoleposťou mi pripomenula halu s raketoplánom Atlantis v Kennedy Space Center na Floride.

Loď Vasa

Vasa je veľká vojnová loď postavená na začiatku 17. storočia do vojny Švédska proti Poľsku, ktorá však nebola postavená úplne správne a hneď pri svojej prvej plavbe v roku 1628 sa ešte len na ceste z prístavu do Baltského mora potopila.

Paluba lode Vasa

Na dne baltského mora ležala 300 rokov až kým bola v 60. rokoch minulého storočia vylovená, a to vo veľmi dobrom stave vďaka nízkej salinite na mieste, kde sa potopila.

Neskôr bola premiestnená na jeden zo Štokholmských ostrovov a doslova okolo nej bolo postavené múzeum, kde môžete túto 70 metrov dlhú vojnovú loď vidieť zblízka aj s doprovodnou výstavou a jej stavbe, živote na vojnových lodiach a veľkého množstva ďalších zaujímavých detailov o tejto lodi.

Loď Vasa

Múzeum má 7 podlaží, takže si môžete detailne prehliadnuť celú loď, vrátane vysokej a bohato dekorovanej zadnej časti.

Loď Vasa

Neďaleko Vasa múzea je ešte Vrak múzeum zamerané na švédku námornú archeológiu, pri kúpe kombinovanej vstupenky máte malú zľavu.

Ostrov Vaxholm

Ak chcete okrem samotného Štokholmu navštíviť aj niečo menej mestské, odporúčam plavbu na ostrov Vaxholm.

Plavba loďou

Na Vaxholm sa dostanete loďou vrámci klasickej verejnej dopravy, tie bývajú však dosť preplnené, alebo loďou niektorej z iných spoločností, ako napríklad Stromma. Plavba trvá približne hodinu.

Dom na ostrove Vaxholm

Na ostrove žije asi 6000 ľudí a nachádzajú sa na ňom typické švédske domy a výrazná pevnosť zo 16 storočia.

Pevnosť na ostrove Vaxholm

Jazero Brunnsviken a park Hagaparken

Ak chcete zažiť trochu prírody, vyrazte na sever Štokholmu k jazeru Brunnsviken, ku ktorému sa dostanete zo stanice Odenplan.

Jazero Brunnsviken

Brunnsviken je veľké jazero s rozlohou 150 ha obklopené zeleňou a veľkým parkom Hagaparken.

Hagaparken

Na pobreží jazera Brunnsviken sa nachádza aj niekoľko piesočnatých pláží, ktoré Švédi pri teplom počasí celkom využívajú.

Pavilón Gustava III.

Hagaparken je naozaj veľký a nachádza sa v ňom viacero zaujímavých budov, ako napríklad Pavilón Gustava III. alebo Park múzeum Haga