Cesta Japonskom: Tokyo 🇯🇵
Poslednou zastávkou na mojej ceste Japonskom bolo Tokyo, v ktorom som strávil skoro týždeň a z ktorého som podnikol výlet do Kamakury.
Doprava z Kyota
Na presun z Kyota do Tokya je ideálne využiť Shinkazen. Existuje viacero druhov Shinkazen vlakov, na trase z Kyota do Tokya premáva Nozomi, Hikari a Kodama.
Tieto vlaky sa líšia tým, na koľkých zastávkach na tejto trase zastavia. Najrýchlejší je Nozomi, ktorý po Kyote stojí len v Nagoya a Shin-Yokohama pred príchodom do Tokya, kde stojí Shinagawe a na hlavnej stanici Tokyo.
Nozomi 450 km trasu z Kyota do Tokya zvládne za 2 hodiny a dosahuje rýchlosť skoro 300 km/h.
Pri ceste do z Kyota do Tokya sa oplatí sedieť na ľavej strane vlaku, aby ste mali výhľad na horu Fuji.
V Tokyu nemusíte nutne vystúpiť na hlavnej vlakovej stanici Tokyo, môžete vystúpiť aj v Shinagawe, ak sa vám to viac hodí pri ceste k vášmu ubytovaniu. Ak potom prestúpite na inú linku operovanú Japan Railway tak vám vrámci Tokya stále platí váš Shinkanzen lístok.
Ja som vystúpil v Shinagawe, turniket mi môj Shinkanzen lístok vrátil, prestúpil som na linku Yamanote. Z linky Yamanote som vystúpil na Shinbashi a až tam mi turniket lístok zobral po tom, ako ma pustil von zo stanice.
Doprava po Tokyu
V Tokyu operuje 9 liniek metra prevádzkovaných rôznymi spoločnosťami a mapa metra vyzerá dosť hrozivo, ale na pohodlnú dopravu po Tokyu sa mapou vôbec nemusíte zaoberať.
Ako som spomínal už v úvodom článku o pláne cesty do Japonska, úplne si vystačíte s Google Maps a Suica kartou.
Pri vyhľadávaní spojenia si však v Google Maps pri každej variante všimnite cenu. Tým, že jednotlivé linky metra operuje viacero rôznych spoločností, vás prestup medzi linkami rôznych spoločností vyjde drahšie ako prestup v rámci liniek tej istej spoločnosti.
Osobitnou kategóriou je potom automatická jednokoľajová Tokyo Monorail, ktorou sa môžete dostať z Shinbashi napríklad na letisko Haneda alebo do teamLab Planets.
Ubytovanie
Tokyo je naozaj veľké mesto, alebo skôr aglomerácia viacerých miest, oplatí sa preto vybrať ubytovanie na mieste s dobrou dopravnou dostupnosťou.
Väčšinou sa odporúča ubytovanie blízko nejakej stanice na linke Yamanote, ktorá funguje ako taký okruh Tokyom.
Medzi populárne lokality na ubytovanie patria Shinbuya a Shinkuju, ak hľadáte viac rušné miesto, Asakusa, ak trochu kľudnejšie, okolie hlavnej vlakovej stanice pre pomyselný pocit ubytovanie v centre alebo priľahlé časti ako Shinbashi a Ginza.
Mne ako najlepšia lokalita vzhľadom na ponuku ubytovania vyšlo Shinbashi s pešou dostupnosťou na stanicu Shinbashi s viacerými linkami metra vrátane linky Yamanote a linky Ginza.
Asakusa
Asakusa je štvrť s atmosférou starého Tokya obsahujúca budhistický chrám Sensoji zo 7. storočia.
Návštevu Asakusy môžete začať prechodom cez bránu Kaminarimon a pokračovať ulicou Nakamise až k chrámu Sensoji.
Pripravte sa však na davy turistov, býva ich v tejto ulici možno toľko ako v ulici vedúcej k Kijomizu-dera v Kyote.
V ulici Nakamise a postranných uličkách môžete ochutnať rôzne druhy jedla.
Od chrámu Sensoji sa môžete vydať k rieke Sumida a zastaviť sa v Sumida parku, z ktorého máte výhľad na vežu Tokyo Sky Tree a budovu spoločnosti Asahi.
Akihabara
Počas presunu z Asakusy do Akihabari sa môžete zastaviť a oddýchnuť si v Ueno parku, do Akihabari budete energiu potrebovať.
Akihabara je veľmi zaujímavá štvrť Tokya, ktorá bola v minulosti známa hlavne elektronikou, dnes to však už je skôr štvrť pre milovníkov anime.
Býva tu dosť rušno, možno rušnejšie ak v Shibuyi. Ak máte radi anime určite navštívte obchody ako Akihabara Radio Kaikan, Animate Akihabara alebo Mandarake Complex.
Šťastie môžete skúsiť v Gachapon automatoch, ktoré sú nielen na každom rohu ale aj v špecializovaných obchodoch.
Ak sa z Akihabari vydáte na západ cez rieku Kanda dôjdete k stanici Ochanomizu, kde sa krížia 3 linky metra a s trochou šťastia si spraviť zaujímavú fotku ako zo známych anime scén.
Shibuya
V Shibuyi nájdete známy Shibuya Crossing, teda prechod cez cestu vo všetkých smeroch, ktorý ste už určite niekde videli. Zblízka je to však len ďalší prechod cez cestu s davom ľudí.
Lepší výhľad na tento prechod budete mať z veže Shibuya Sky, ale to sa podľa mňa neoplatí, oveľa lepší výhľad na mesto dostanete zadarmo z Tokyo Government Metropolitan Building v Shinjuku.
Ale Shibuya Crossing si môžete z výšky pozrieť aspoň zo Starbucks na rohu.
Hneď pri Shibuya Crossing nájdete sochu psa Hachiko, ktorý práve na tomto mieste roky čakal pána, ktorý sa nikdy nevrátil. Ak sa s ním však chcete vyfotiť, musíte sa zaradiť do radu.
Ak vás baví nakupovanie, tak v Shibuji nájdete veľa obchodných domov, napríklad známy Shibuya 109, ktorý často vidieť v scénach z anime.
Trochu na sever smerom k Shinjuku si môžete odpočinúť v Yoyogi parku a navšíviť svätyňu Meji Jingu.
Pri odchode od Meji Jingu sa môžete vydať smerom k stanici Harajuku a návštíviť ulicu Takeshita dori. Táto ulica je z nejakého dôvodu turistami veľmi obľúbená, ale podľa mňa tu nie je nič extra zaujívamé len davy ľudí.
Shinjuku
Shinjuku je štvrt plná néonov, barov, reštaurácií a mrakodrapov.
Nachádza sa tu aj Tokyo Government Metropolitan Building s observatóriom na 48. poschodí, ktoré môžete navštíviť bezplatne.
Z observatória je veľmi dobrý výhľad na Tokyo, aj keď je to o trochu nižšie ako napríklad Tokyo Sky Tree. Výhľad na Tokyo je pôsobivý hlavne večer.
Večer môžete taktiež vidieť svetelné projekcie priamo na tejto budove.
Ginza
Kúsok od Shinbashi, kde som mal v Tokyu ubytovanie, sa nachádza známa nákupná štvrť Ginza.
Ja veľmi na nakupovanie nie som, mňa ako nadšenca do hodiniek v Ginze najviac zaujala Seiko budova a Seiko múzeum.
Vstup do Seiko múzea je bezplatný, odporúča sa však rezervácia, ktorú je možné spraviť jednoducho online a to aj na rovnaký deň.
V Ginze sa nachádza veľa obchodov a obchodných domov známych značiek. Niektoré obchodné domy vyniknú interiérom.
Neďaleko Ginzi sa doslova medzi mrakodrapmi nachádza záhrada Hamarikyu s čajovňou priamo na jazierku.
Ideálna zastávka ma mača čaj a zákusok.
Odaiba
Odaiba je umelý ostrov v Tokyjskom zálive, ktorý je niečo ako technologické a zábavné centrum.
Ja som tam v apríli narazil na Oktoberfest. Možno Japoncom úplne nedošlo, že slovo Oktober v Oktoberfest má význam a znamená 10月.
Zo Shinbashi sa sem dostanete plne automatickým jednokoľajovým Tokyo Monorail.
Fanúšikovia Anime tu nájdu sochu Gundama v životnej veľkosti, teda vysokú vyše 12 metrov a obchod The Gundam Base Tokyo.
teamLab Planets
Na ostrove Odaiba sa nachádza aj interaktívne múzuem digitálneho umenia teamLab Planets, ktorého návšteva určite stojí za to.
Múzuem má dve časti, v prvej sa brodíte vodou a prechádzate cez rôzne interaktívne inštalácie, ktoré útočia na vaše zmysly.
Odporúča sa oblečenie, ktoré si môžete vyhrnúť nad kolená, pretože voda je na niektorých miestách až takto vysoká. Prípadne si môžete v šatni požičať krátke nohavice.
Druhá časť je zameraná na kvety a jej cieľom je, aby ste s kvetmi splynuli v miestnosti s pohyblivými živými kvetmi a zrkadlami.
Pred návštevou je nutná rezervácia a zakúpenie vstupeniek cez Internet.
Okrem teamLab Planets v Tokyu existuje ešte teamLab Botanical Garden Osaka, to som ale počas pobytu v Osake nestihol navštíviť.
Kamakura
Z Tokya sa do Kamakury dostanete priamym vlakom napríklad z Shinbashi, cesta trvá približne hodinu. Na platbu za vlak môžete jednoducho použiť Suica kartu.
Zo stanice Kamakura sa môžete vydať k chrámu Tsurugaoka Hachimangu ako všetci turisti ulicou Komachi dori. Počas Golden Week tu bolo fakt plno.
Na Komachi dori nájdete veľa obchodov a stánkov s občerstvením. Ak sa chcete vyhnúť davom a ostať v tieni, môžete použiť vedľajšiu paralelnú ulicu, ktorá je oveľa pokojnejšia.
Ulica Komachi dori plynulo pokračuje do komplexu chrámu Tsurugaoka Hachimangu, ktorý začína typickou Torii bránou.
Za Torii bránou sa nachádzajú jazierka s farebnými kaprami a ostrov s menšou svätyňou.
Najväčším lákadlom Kamakury je socha Budhu Daibutsu v chráme Kotoku-in. Daitbutsu meria 11 metrov, je teda trochu menší ako socha Budhu v Nare.
Podľa mňa ale Daibutsu v Kamakure pôsobí oveľa veľkolepejšie ako Budha v Nare, pretože je umiestnený vonku a vidíte ho celého.
Tento článok je zo série Japonsko 2024. Ďalšie články v tejto sérii:
- Plán výletu do Japonska 🇯🇵 (9. mája 2024)
- Cesta Japonskom: Osaka 🇯🇵 (15. mája 2024)
- Cesta Japonskom: Nara 🇯🇵 (22. mája 2024)
- Jedlo v Japonsku 🇯🇵 (29. mája 2024)
- Cesta Japonskom: Kyoto 🇯🇵 (5. júna 2024)
- Cesta Japonskom: Tokyo 🇯🇵 (12. júna 2024)