Tip na výlet: Liverpool a Manchester 🇬🇧
V Veľkej Británií som nebol vyše 10 rokov, rozhodol som sa preto tento rok pre ďalšiu návštevu. Namiesto Londýna som si však tentokrát vybral sever Anglicka, a to dvojicu miest Liverpool a Manchester.
Severné Anglicko je niečo úplne iné ako Londýn asi po každej stránke, prvý rozdiel si všimnete hneď, keď na vás niekto prehovorí v Liverpoolskom dialekte, ktorý je dosť špecifický.
Doprava z letiska
Z Prahy aktuálne neexistuje žiadny priamy let do Liverpoolu, na priamy let do Manchesteru ale existuje hneď niekoľko možností, zvolil som preto let na letisko v Manchesteri.
Hneď po prílete vás prechod vo veľkom ale relatívne prázdnom letisku upozorní, že sa vo Veľkej Británii sa chodí po pravej strane.
Z letiska v Manchesteri sa do Liverpoolu dostanete priamym autobusom alebo vlakom.
Priamy vlak však chodí len asi raz za hodinu, takže ak nechcete prestupovať v Manchesteri, je nutné su cestu dobre načasovať.
Na vyhľadávanie vlakového spojenia môžete využiť aplikáciu Norther train tickets and times, v ktorej je možné aj priamo zakúpiť lístky na vlak. Lístok na autobus môžete kúpiť na webe National Express.
Cesta vlakom aj autobusom trvá asi hodinu, Liverpool je od Manchesteru vzdialený asi 50 km.
Ak by ste z letiska išli len do Manchesteru, môžete využiť aj tram, ktorá vas dovezie až do centra. Narozdiel od 20 minútovej cesty vlakom ale takáto cesta trvá skoro hodinu.
Apple Pay a platba kartou
Veľká Británia síce ešte nie je úplne bezhotovostná spoločnosť ako napríklad Švédsko, v Liverpoole ani v Manchesteri som však nestretol s miestom, kde by nešlo platiť bezkontaktnou kartou a teda aj Apple Pay.
Autobusy, automaty na lístky na vlak, reštaurácie .. nikde som hotovosť, ktorú som si pre istotu vzal, nepotreboval. Často sa ani na platbu v hotovosti alebo kartou nepýtali a priniesli rovno platobný terminál.
Liverpool
Doprava
Na dopravu v Liverpoole môžete využiť autobusy a vlaky, ktoré fungujú v meste v podstate ako metro.
Autobusy aj vlaky prevádzkujú viaceré rôzne spoločnosti, takže neexistuje žiadna jednotná aplikácia na vyhľadávanie spojenia alebo nákup lístkov.
Na vyhľadávanie spojenia sa dá použiť Google Maps, oveľa lepšie a presnejšie však funguje aplikácia CityMapper, ktorá priamo podporuje Liverpool a Manchester.
V autobusoch je možné platiť bezkontaktnou kartou alebo Apple Pay. Avšak pozor, je rozdiel, či si kúpite jednorázový lístok alebo použijete “Tap and Go”, pretože pri “Tap and Go” sa uplatňuje denná maximálna cena, ktorú nikdy neprekročíte bez ohľadu na počet jázd.
Centrum a história mesta
Na zorientovanie sa centre mesta a získanie základných informácií v Liverpoole odporúčam Free walking tour of Liverpool.
Trvá asi dve a pol hodiny a ukáže vam najdôležitejšie časti mesta vrátane napojenia na The Beetles, ktorí z Liverpoolu pochádzajú.
Royal Albert Dock
Royal Albert Dock je skupina skladov a dokov na pobreží rieky Mersey z prvej polovice 19. storočia.
Tieto doky boli pre Liverpool nesmierne dôležité v čase ich otvorenia revolučné, umožňovali totiž nakladanie a vykladanie lodí priamo z / do skladov.
V 20. storočí po strate svojho významu začali upadať a chátrať ale na konci 20. storočia boli otvorené ako turistická atrakcia.
Dnes tu nájdete hoteli, reštaurácie, byty, koncertnú arénu alebo Wheel of Liverpool, na ktorom sa môžete povoziť a pozrieť si mesto z výšky.
National Museums Liverpool, Maritime Museum a Tate Liverpool
V Liverpoole sa nachádza viacero zaujímavých múzeí a ako to býva v Anglicku zvykom, vstup do nich je bezplatný.
Hneď v Royal Albert Docks sa nachádza galéria Tate Liverpool so zbierkou moderného umenia.
O kúsok vedľa nájdete Maritime Museum, ktoré sa zaoberá históriu námorníctva. Na prvých dvoch poschodia nájdete výstavy zamerané na lode Lusitania a Titanic.
Na treťom poschodí sa nachádza samostatné International Slavery Museum, pretože Liverpool hral pri otrokárstve dôležitú úlohu ako prístav, ktorý bol prvým kontaktom pre lode z Afriky.
National Museums Liverpool sa nachádza v modernej budove z roku 2011 a obsahuje expozíciu o histórii Liverpoolu.
Liverpool Cathedral a Liverpool Metropolitan Cathedral
Liverpool Cathedral je relatívne nová anglikánska katedrála, ktorá bola dokončená len v roku 1978 (začiatok stavby 1904).
Svojou veľkosťou je to najväčšia vo Veľke Británii a piata najväčšia katedrála na sveta.
Katedrála je síce postavená v neo-gotickom štýle, zvnútra však pôsobí miestami celkom moderne, keďže priamo vnútri nájdete aj kaviareň alebo obchod.
Liverpool Metropolitan Cathedral je najväčšia katolícka katedrála vo Veľkej Británii dokončená v roku 1967 vo veľmi modernom štýle.
Zvonku by ste určite neuhádli, že ide o katedrálu a kruhový farebne nasvietený interiér tiež nepripomína klasický kostol.
Plavba po rieke Mersey
Liverpool neleží priamo pri mori ale na rieke Mersey, ktorá ho s morom spája a ktorá pre mesto bola historicky veľmi dôležitá.
Veľa významných budov, ako spomínané Royal Albert Dock sa nachádzajú práve na rieke Mersey.
Z terminálu Mersey Ferries vedľa National Museums Liverpool sa môžete vydať na hodinovú plavbu po rieke Mersey, ktorá obsahuje aj audio komentár a umožní vam vidieť všetky dôležité stavby v tejto časti mesta.
Crosby beach
Severne od Liverpoolu sa nachádza Crosby beach. Dostanete sa na ňu jednoducho vlakom z centra Liverpoolu.
Samozrejme v severnom Anglicku to nie je klasická pláž, aj v lete je tam celkom zima a veterno a plávanie sa vôbec neodporúča.
Najväčšou zaujímavosťou tejto pláže je 100 sôch, ktoré sú na nej rozmiestnené. Počas prielivu a odlivu, kedy nastáva veľmi veľký rozdiel v časti pláži, ktorá je zatopená, ich môžete vidieť alebo stojace na pláži alebo po pás vo vode.
Anfield
Ak ste fanúšik FC Liverpool, určite sa zájdite pozrieť na ich štadión Anfield.
Ak sa vám nepodarí kúpiť vstupenku na nejaký zápas, môžete sa zúčastniť aspoň prehliadky štadiónu.
Pred štadiónom sa nachádza aj veľký oficiálny obchod s obrovským množstvom predmetov vo farbách FC Liverpool, môžete si dokonca na počkanie nechať vyrobiť dres s vlastným menom a číslom.
Manchester
Z Liverpoolu do Manchesteru sa dostanete vlakom alebo autobusom, cesta trvá asi 45 minúť.
Doprava
Na dopravu po Manchesteri je najjednoduchšie využívať linky tram, ktorými sa dostanete na všetky podstatné miesta vrátane letiska alebo štadiónu Old Trafford.
Na vyhľadávanie spojenia rovnako ako v Liverpoole najlepšie poslúži aplikácia CityMapper.
Na platbu za tram môžete využiť bezkontaktnú platobnú kartu alebo Apple Pay. Pred nástupom do tram je nutný “tap on” o terminál na zastávke a po vystúpení z tram nesmiete na zastávke zabudnúť na “tap out”, inak sa vám naúčtuje vyššia cena za nekompletnú jazdu.
Centrum a história mesta
Na zorientovanie sa centre mesta a získanie základných informácií aj v Manchesteri odporúčam Free Manchester Walking Tours.
Trvá vyše 3 hodín a ukáže vám všetko podstatné a dobre priblíži históriu a súčasnosť mesta.
Všade v Manchesteri nájdete včely ako symboly mesta. Dozviete sa, že je to tým, že v minulosti pri pohľade na Manchester mesto so svojimi továrňami, z ktorých naraz vychádzali veľké množstvá ľudí, pripomínalo včelie úle.
Knižnice John Rylands a Chetham
V Manchesteri sa nachádza viacero zaujímavých knižníc, ktoré sa oplatí navštíviť.
Priamo na St. Peter Square nájdete Manchester Central Library, v ktorej sa môžete zastaviť na čaj, nie je to však úplne knižnica pre turistov.
Oveľa zaujímavejší je John Rylands Research Institute and Library a to prostredím aj obsahom.
John Rylands Research Institute and Library patrí k Manchester University a nachádza sa v neo-gotickej budove pripominajucej kostol.
V jeho expozícii nájdete napríklad skoro 2000 rokov starý papyrus.
Chetham’s Library je najstaršia verejná knižnica na svete, ktorá funguje vyše 300 rokov a nachádza sa v budove z roku 1421, ktorá je pokladaná za najstaršiu kamennú budovu v Manchesteri.
Knižnicu môžete navštíviť len ak si vopred rezervujete termín cez jej webové stránky. Čaká na vás zaujímavá asi hodinová komentovaná prehliadka.
Science and Industry Museum
Ak máte radi vedu a priemysel tak určite navštívte Science and Industry Museum.
Múzeum je zameraná najmä na históriu a technológiu spracovania bavlny, ktorá je s Manchesterom historicky spojená a ktorá bola hlavnou hnacou silou pri raste a rozmachu mesta.
Nájdete tu však aj expozíciu venovanú spracovaniu informácií a počítačom vrátane počítača Manchester Baby.
Royal Exchange
Royal Exchange je veľmi zaujímavá historická budova, v ktorej sa kedysi obchodovalo s komoditami.
Dnes v tejto budove nájdete hlavne reštaurácie, obchody a divadlo Royal Exchange Theatre, ktoré má veľmi nezvyčajné kruhové javisko umiestnené v strede budovy.
Futbalový zápas Manchester United
Jedným z dôvodov návštevy Manchesteru pre mňa bola aj účasť na futbalovom zápase, konkrétne na zápase Manchester United v Crystal Palace v rámci anglického pohára.
Kúpiť si lístok na anglický futbal ale nie je až také jednoduché. V termíne mojej návštevy hral Everton aj Manchester City vonku, doma hral len FC Liverpool a Manchester United.
Na FC Liverpool sa mi lístky kúpiť nepodarilo, podarilo sa mi to len na Manchester United asi aj vďaka tomu, že nešlo o klasický ligový zápas ale o pohárový zápas.
Aj tak si však nemôžete len tak kúpiť lístok na zápas, musíte byť najprv členom klubu, takže k lístku potrebujete zaplatiť aj ročný členský poplatok, ktorý stojí asi toľko, ako samotný lístok.
Za ten zážitok to ale naozaj stojí, Old Trafford je starý veľký štadión pre 70 000 divákov ale aj tak sa vďaka organizácií a rozdeleniu sektorov nezdá preplnený alebo stiesnený a z každého miesta je na ihrisko veľmi dobrý výhľad.