Igor Kulman

Dojmy z dvoch mesiacov v trainee programe Siemens IT Solutions

· Igor Kulman

Už dva mesiace pôsobím v trainee programe spoločnosti Siemens IT Solutions and Services ako Solution Architect Assistent, je teda čas zhrnúť dojmy z prijímacieho procesu, práce na veľkom projekte  a celkovo z trainee programu.

Zoznam kapitol

Na začiatku bola nespokojnosť a  inzerát

Cez leto som pracoval ako ASP.NET programátor vo firme Web Revolution, ktorú si teraz dovolím označiť ako najneserióznejšiu firmu, na akú som v Prahe narazil. Ani stereotypná práca programátora ma už nebavila, začal som sa rozhliadať po nových možnostiach. 

Na serveri s pracovnými ponukami som našiel part-time inzerát na pozíciu Solution Architect Assistant v spoločnosti Siemens v Prahe. Požiadavky boli študent MFF UK alebo FJFI ČVUT a skúsenosti s programovaním. Úväzok 80 hodín mesačne, teda bezproblémovo popri škole, hodinové platové ohodnotenie mizerné, ale ide predsa o perspektívu. Bolo mi trochu divné, že nie sú uvádzané žiadne požiadavky na znalosti konkrétnych technológií a pod. a vlastne som si ani nevedel predstaviť, čo vlastne pozícia Solution Architect znamená.

Chcel som však nejakú zmenu, práca programátora ma už nebavila, chcel som postúpiť vyššie a šanca pracovať vo veľkej firme ako je Siemens bola veľmi lákavá, tak som sa prihlásil. Dobre som urobil.

Dva pohovory v rozpätí dvoch mesiacov

Ako to už u veľkých spoločností býva, na výber potenciálnych zamestnancov sa kladú vysoké nároky a zodpovedá tomu aj zdĺhavý prijímací proces.  V Siemense bolo prvé kolo pohovorov všeobecné, s personalistkou, v centrále na Hadovke. Jej úlohou bolo zistiť o mne základné informácie, doplniť môj životopis a otestovať znalosť anglického jazyka. Teda nič problematické na čom by sa dalo vyhorieť. Okrem toho mi bolo povedané niečo o spoločnosti a hlavne vysvetlené, čo to ten trainee program vlastne je.  Bolo mi oznámené, že do dvoch týždňov mi dajú vedieť, či postupujem do druhého kola.

Čo je to trainee program

O pojme trainee program som počul už skôr, nevedel som však jeho presný význam, ten mi bol osvetlený až na pohovore. Veľké firmy si vyhliadnu študentov posledných ročníkov vysokých škôl, zamestnajú ich, zaškolia a ak sú dobrí a dokončia školu, dostanú ponuku v danej firme pracovať. Je to výhodné pre obe strany. Firma získa lacnejšiu doplnkovú pracovnú silu a možnosť vychovať si dokonalého budúceho zamestnanca a študent to má ako brigádu a šancu získať zamestnanie hneď po škole.

Zaujímavé druhé kolo

Postúpil som do druhého kola, ktoré sa konalo o mesiac. Išlo o pohovor s hlavným Solution Architectom, budúcim šéfom. Do druhého kola postúpilo šesť ľudí ale Siemens mal miesto len pre dvoch, preto bola na pohovore prítomná aj osoba z První certifikační autority, ktorá hľadala podobného človeka. Šanca na úspech sa teda zvýšila, dve miesta v Siemense, jedno v První certifikační autorite, šesť uchádzačov. Bol som však prekvapený otázkami. Prvá otázka Solution Architecta bola, ako som sa ocitol z Prešova v Prahe. Nasledovalo pár otázok ohľadom matfyzu, pôsobenia v Prahe a v podstate nepadlo nič, čo by sa priamo týkalo danej práce a pozície. Konečne som sa však dozvedel, čo pozícia Solution Architect vlastne znamená.

Čo znamená Solution Architect

V Siemens ponímaní ide o niečo ako softvérového analytika. Je to človek, ktorého úlohou je pochopiť požiadavky zákazníka, analyzovať ich a vymyslieť riešenie, vrátane vymyslenia implementácie. Samotná implementácia už jeho starosť nie je, na to sú programátori v Brne, v Prahe má Siemens len analytikov.

Solution Architect si ma nakoniec vybral, začať som mal prvého októbra.

Pokračovanie  »