Igor Kulman

Dojmy z dvoch mesiacov v trainee programe Siemens IT Solutions

· Igor Kulman

Už dva mesiace pôsobím v trainee programe spoločnosti Siemens IT Solutions and Services ako Solution Architect Assistent, je teda čas zhrnúť dojmy z prijímacieho procesu, práce na veľkom projekte  a celkovo z trainee programu.

Zoznam kapitol

Projekt v Telefónica O2

Podpísal som zmluvu a bol priradený do týmu pracujúceho na projekte v Telefónica O2 (ďalej TO2). Ide o riešenie identity a Access managementu. Základom je DirX Identity s úpravami špeciálne pre TO2 realizovanými ako doplnkové Java triedy pre workflow aktivity.

Komunikácia v rámci firmy

Neviem ako je to v ostatných veľkých firmách, ale v Siemense trochu viazne komunikácie medzi jednotlivými oddeleniami. Pár dní po podpise zmluvy som bol poslaný za človekom v týme umiestnenom v TO2 na Olšanskej, ktorému som bol pridelený. Prišiel som tam, zistili sme, že vlastne ešte nemám firemný notebook ani prístupovú kartu, tak môžem isť domov a najprv si vybaviť toto.

Keď som na ďalší týždeň dorazil do centrály na Křížovej očakával som, že dostanem nejaký nový firemný notebook, ako som bol v predchádzajúcich firmách zvyknutý, samozrejme značky Fujitsu-Siemens. Dostal som tri roky starý Lifebook s 1 GB RAM, pracovať s tým chce silné nervy.

Práca na projekte

Samotná práva na projekte v TO2 nie je to, čo som očakával. Hlavne prvé dni som bol sklamaný. Dostal som za úlohu naštudovať si existujúce Java triedy, implementovať nejaké veci. Nemám rád Javu. Oproti C# je to podľa mňa hrozne zaostalý a hlavne neproduktívny jazyk. Prvé dni som teda strávil kompletne programovaním, teda aktivitou, od ktorej som sa chcel vzdialiť prechodom do Siemensu.

Neskôr sa to zlepšilo, nebolo to len mechanické programovanie, ale väčšinu času zabrala analýza a vymýšľanie riešenie, čas implementácie bol minimálny. Proces ladenia tried pre DirX Identity je však naozaj hrozný. Na svojom stroji upravíte triedu, skompilujete, vytvoríte Jar. Tento Jar je nutné nahrať na testovací server, reštartnúť  JServer, vytvoriť testovací scenár cez GUI a čakať na výsledok. Na niečo ako debugovanie zabudnite, musia vám postačiť ladiace hlásenie, ktoré môžete zapisovať do logu. Priemerný čas medzi vytvorením Jar a zistením, že je niekde chyba je tak pol hodiny.

V TO2 fungujú veci hrozne nepružne a zdĺhavo. Na to, aby som sa vôbec dostal do budovy na Olšanskej, potrebujem kvôli turniketom prístupovú kartu. Bežná doba vystavenia je vraj dva týždne. Ja som na svoju čakal jeden a pol mesiac, počas ktorého som pri vstupe do budovy musel vždy zohnať nejakého kolegu, aby ma prišiel pustiť na svoju kartu. K prístupovej karte mali byť aj prihlasovacie údaje do domény. Doteraz ich nemám.

Zhrnutie

Aj napriek všetkým spomínaným veciam hodnotím svoje pôsobenie v Siemense pozitívne. Oproti predchádzajúcim pracovným pôsobeniam je to úplne iný svet, svet veľkých firiem, korporátnych zákazníkov, dôležitých projektov. Neoceniteľná skúsenosť. Som zvedavý, či po skončení trainee programu dostanem ponuku na full-time zamestnanie. Ale o tom je ešte skoro rozmýšľať.